23. ledna 2023
2 minuty čtení

Zprávy, které netěší. Na Vysočině stoupá počet nehod, bohužel i těch tragických

Počet dopravních nehod v našem kraji neklesá. Na Vysočině se loni stalo 4901 dopravních nehod, zemřelo při nich 30 lidí. Meziročně vzrostl počet nehod, úmrtí i zranění při nich. Předloni policisté řešili 4760 nehod, při kterých zemřelo 24 lidí. O více než 11 procent vzrostla škoda, kterou nehody způsobily. Informace uvedla v tiskové zprávě mluvčí krajské policie, Dana Čírtková.

Při loňských dopravních nehodách se 85 lidí těžce zranilo, v roce 2021 bylo těžkých zranění o šest méně. Dalších 1204 lidí se loni při nehodách zranilo lehce, v meziročním porovnání o 49 více. Hmotná škoda způsobená na havarovaných vozidlech a dalším majetku dosáhla částky 371,955.000 korun.

Hlavní příčiny dopravních nehod jsou na silnicích našeho kraje dlouhodobě neměnné. Na příčinách dopravních nehod se loni v největší míře podílel nesprávný způsob jízdy, a to 1861 nehod, nepřiměřená rychlost jízdy 592 nehod, nedání přednosti v jízdě 319 nehod a v neposlední řadě také nesprávné předjíždění, kvůli němuž se stalo 53 nehod. V průběhu loňského roku se také stalo velké množství dopravních nehod proto, že řidiči zbytečně hazardovali, při jízdě se nechovali dostatečně ohleduplně a nepočínali si opatrně," uvedla Čírtková.

Mezi nejtragičtější nehody patřila minulý rok nehoda osobního auta na Žďársku, při níž 29. října zahynuli tři mladí lidé. Mezi obcemi Rousměrov a Bory vyjelo auto v zatáčce mimo silnici, převrátilo se na střechu a narazilo do stromu. Zemřel devatenáctiletý řidič i oba spolucestující, jimž bylo 19 a 15 let.

Nejvíc nehod se stalo loni na Jihlavsku, policie jich tam řešila přes 1000. Nejméně nehod spadalo do působení dálničního oddělení ve Velkém Beranově, které jich evidovalo 354.

Zdroj: čtk
Foto: Policie Kraje Vysočina