17. března 2023
4 minuty čtení

Základní umělecké školy na Vysočině budou zdražovat školné

Základní umělecké školy (ZUŠ) na Vysočině zvýší od příštího školního roku poplatek za vzdělávání, někde i za půjčení hudebních nástrojů. Nutí je k tomu zvýšené provozní výdaje, které ale nepromítají do poplatků celé. Podle oslovených ředitelů škol není možné zvyšovat ceny tak, aby byla umělecká výuka po rodiny nedostupná. Zvýšení bude v řádech desetikorun za měsíc.

Pelhřimovská základní umělecká škola zvýší poplatky o 30 korun měsíčně, což dělá za školní rok 300 korun navíc. "Za individuální studijní plán se platilo 3300 korun, tak teď to bude 3600 za rok. V kolektivní výuce jsme měli 2400, teď to bude 2700, takže nic dramatického. Školné už jsme nenavyšovali tři nebo čtyři roky. Teď už to bylo vzhledem k energiím nevyhnutelné," řekl ředitel ZUŠ Pelhřimov Jiří Váňa.

Spolu se školným zvýší jeho škola také poplatek za půjčení hudebních nástrojů z 50 korun za měsíc na 100 korun. "Za rok jsme je půjčovali za 600, pak jsme to poslali na servis a zaplatili jsme tři nebo čtyři tisíce, nejde o pokrytí nákladů, ale o to, že je nástroj půjčený, tak ať se k němu (žáci) nějak chovají," podotkl Váňa.

Mírně zdražovat bude i základní umělecká škola v Jihlavě. "Už jsme počítali, jak to asi bude vypadat. Zřejmě budeme zdražovat asi o deset korun za měsíc. Oproti ostatním nabídkám, ať už kroužkům v DDM (domě dětí a mládeže) nebo sportovním, je to prostě nic," řekla ředitelka ZUŠ Jihlava Dana Fučíková. V nejdražších oborech platí žáci jihlavské školy 1175 korun za pololetí, což je pět měsíců výuky, zdražení tak bude nejvýše padesátikorunové.

Zvýšení školného už oznámila Základní umělecká škola v Třebíči. Měsíční skupinová výuka hudebních oborů vyjde na 280 namísto 220 korun, u individuální vzroste o 50 korun na 300 korun. Taneční a výtvarné obory zdraží o 30 korun na 260. Stejně zaplatí také účastníci literárně-dramatického oboru, který zatím měsíčně stojí 220 korun. Dospělí studenti za půl roku zaplatí 7500, o tisíc korun víc. Dvojnásobná bude úplata za půjčení nástrojů. Podle jejich hodnoty to bude 100 až 200 korun.

Přesnou výši zdražení ještě nemá stanovenou Základní umělecká škola Františka Drdly ve Žďáru nad Sázavou. "Pokud zdražíme, tak to bude třeba u hudebního oboru, kde máme 1700 korun, o stokorunu," řekla ředitelka žďárské ZUŠ Dana Foralová. Škola má více než 800 žáků, kvůli zájmu a omezené kapacitě nyní hledá další prostory, kde by mohla vyučovat. "Padesát žáků potřebujeme dát mimo školu, protože budova na to prostě nestačí. Teď právě zařizujeme, snad to vyjde, aby multimediální obor šel mimo školu," řekla Foralová.

Kapacitu v posledních letech zvyšovala také Základní umělecká škola J. V. Stamice Havlíčkův Brod. Zájem dětí je podle jejího ředitele Jindřicha Macka setrvalý, nyní jich je takřka 600. Hudební nástroje mají od školy zapůjčené zdarma, o zvyšování školného bude ředitel rozhodovat až v následujících měsících. Předpokládá, že poroste asi o 20 korun. "Pro nás je důležitá kvalita vzdělávání, ale i dostupnost, abychom se nedostali do situace, že někdo talentovaný z chudší rodiny by měl problém s přístupem ke vzdělání. Bylo by skvělé, kdyby školy byly výběrové a nehrály tam zásadní roli finance," řekl Macek. Ve skupinové výuce hudebních oborů nyní žáci havlíčkobrodské ZUŠ platí měsíčně 300 korun, další obory mají měsíční poplatek 270 a 290 korun.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová