24. října 2022
2 minuty čtení

Zajímavost z Vysočiny: Ve Zvoli na Žďársku si připomněli 300 let od svěcení Santiniho kostela

Mší za stavitele chrámu si v neděli 23. října věřící ve Zvoli na Žďársku připomněli 300 let od vysvěcení tamního kostela svatého Václava po přestavbě, již vedl architekt Jan Blažej Santini-Aichel (1677 až 1723). Stejné kulaté výročí svěcení se v minulých dnech týkalo dalších dvou Santiniho kostelů v působnosti někdejšího cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou. Koncem září slavili lidé 300 let od svěcení na žďárské Zelené hoře a tento měsíc také v Horní Bobrové.

V deseti dnech tři nové kostely

"Je to taková mimořádně významná událost i v historii, že vlastně v deseti dnech byly vysvěceny tři nové kostely, dokonce od stejného autora," řekl Stanislav Růžička, předseda spolku Putování za Santinim, který po mši mluvil o architektuře a historii kostela ve Zvoli. Podotkl, že Santini zároveň dokázal postavit tři kostely, z nichž každý je originální.

Dominantou kostela je střecha v podobě knížecí čapky

Přestavbu původně středověkého kostela svatého Václava ve Zvoli dokončil Santini na podzim roku 1717. Dominantou střechy po barokní přestavbě je lucerna modelovaná v podobě knížecí čapky jako atributu patrona chrámu. Světce, stejně jako opata Václava Vejmluvu, připomíná i písmeno W ve štítu západního průčelí. Prosvětlený kostel má půdorys řeckého kříže. Původní vnitřní mobiliář navržený Santinim byl ale zničený při požáru v roce 1740. "Stavba vydržela," řekl Růžička.

Zdroj: čtk
Foto: www.vysocina.eu