01. listopadu 2022
2 minuty čtení

Záchranáři na Vysočině budou mít nová nosítka za 10 milionů, lehčí a odpojitelná od podvozku

Zdravotní záchranná služba Kraje Vysočina vymění příští rok 60 transportních nosítek za deset milionů korun. Nová nosítka budou mít lehkou konstrukci, půjdou odpojit od podvozku, což  může někdy významně usnadnit záchranářům práci. Náklady by za určitých podmínek mohly pokrýt dotace z evropských fondů. O dotace si krajští záchranáři požádali, žádost ale skončila těsně mezi nehrazenými. Peníze na ni by mohly podle hejtmana Vítězslava Schreka vyjít, pokud nebude vyčerpaná celková alokace, která byla asi 95 milionů pro každý kraj.

"Pokud by byly vyčerpány všechny peníze, tak by zdravotnická záchranná služba tuto investici hradila ze svých vlastních prostředků," řekl Schrek.

Transportní nosítka měnili krajští záchranáři plošně v roce 2015. Za opotřebením nosítek je mimo jiné časté používání dezinfekce, což se podepisuje na konstrukci i povrchu matrací a pásů.

Veřejná zakázka na dodavatele by měla být vypsaná ještě letos. Podle informací kraje se cena nosítek na trhu nyní pohybuje okolo 150 000 korun za kus. Součástí dodávky budou také anatomické matrace s integrovaným dětským zádržným systémem, ramenními bezpečnostními pásy na tělo a samonavíjecím pásem na nohy, anatomické polštáře, přídavná kolečka.

Zdroj: čtk
Foto: ilustrační, redakce