09. října 2023
2 minuty čtení

Za jízdu s jeřábem po dálnici padla pokuta 100 000 Kč

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov si v pátek 6. října v odpoledních hodinách všimli na 136. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu vozidla s českou registrační značkou. Jízdní souprava převážela objemný jeřáb.

Policisté ze speciálního kamion týmu chtěli vozidlo přepravující objemný náklad odklonit na odstavnou plochu na 115. kilometr dálnice D1. Řidič ale dálnici D1 opustil na sjezdu na 134. kilometru u Měřína, protože zřejmě věděl, že na odstavné ploše na 115. kilometru  probíhá kontrolní vážení téměř denně.

Při kontrole policisté zjistili,  že se jedná o velký autojeřáb Liebherr, na který musí být vydáno speciální povolení k nadrozměrné přepravě. Firma sice takové povolení měla, ale toto povolení bylo vydáno na přepravu jeřábu po dvou částech, kdy měl být zvlášť převážený podvozek a zvlášť zdvižné rameno. Firmě se zřejmě nechtělo jeřáb rozebírat, tak „riskli“ jízdu se složeným jeřábem, což jim ale nevyšlo.  Dvaačtyřicetiletý řidič se odmítl podrobit na výzvu policisty nízko rychlostnímu kontrolnímu vážení a na kontrolní váhy odmítl najet. Z tohoto důvodu mu policisté uložili pokutu v příkazním řízení ve výši 100 000 korun a zakázali mu další jízdu. Pokračovat mohl poté, co jednu část jeřábu firma přeložila na druhou jízdní soupravu tak, jak bylo původně v plánu.
Kontroly jízdních souprav, ale i dodávkových vozidel,  se zaměřením na dodržování hmotnostních limitů, probíhají na silnicích Kraje Vysočina i na dálnici D1 téměř každý den v rámci běžného výkonu služby nebo se na ně zaměřujeme v rámci speciálně vyhlašovaných dopravně – bezpečnostních akcí.

Zdroj a foto: Krajské ředitelství policie kraje Vysočina