03. května 2023
2 minuty čtení

Z některých jihlavských zastávek MHD se stanou galerie umění. Svá díla zde představí žáci a studenti dvou jihlavských škol

Díky Oblastní galerii Vysočiny bude mít Jihlava některé z trolejbusových zastávek obohacené o výtvarné umění z dílny žáků dvou jihlavských škol. Vytvořili je pod odborným vedením při akci nazvané Zastávky umění. Na skleněných stěnách autobusových přístřešků budou od června. Novinářům to  za galerii řekla Pavlína Pitrová.

Nenechte si ujít vernisáž

"Cílem je vytvořit ve veřejném prostoru nějakou intervenci studentů či žáků," řekla Pitrová. Zapojili se ti z jihlavského gymnázia a Křesťanské základní školy. Vernisáž jejich děl na téma Jihlava mi není fuck! bude 2. června. K vidění budou na zastávkách na Masarykově náměstí, u Domu zdraví a v Brtnické ulici.

Studenti dostali možnost vybrat si sami v souvislosti s Jihlavou téma, které je zajímá. Případně mohli vybrat téma, které by podle nich pozornost zasluhovalo, ale nemá ji. "Musím říct, že mě překvapili. Velmi mě překvapilo, tím, že věkem jsou to sedmáci a deváťáci, co si zvolili za témata, jaká jsou pro ně nejdůležitější," řekla Pitrová. Žáci se podle ní věnovali i obchodního domu Prior, který stojí uprostřed Masarykova náměstí, zajímali se také o duševní zdraví nebo o sport v Jihlavě.

Téma pojali buď klasickou malbou či kresbou, nebo pomocí šablon a sprejů. Na zastávky trolejbusů se ale jejich díla dostanou v podobě běžných polepů, na které je převedli grafici.

Děti při tvorbě vedla animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková. Se šablonami jim pomáhala výtvarnice Jantra Šímová a společně s Ester Hotovou pracovali na komiksu. Polepy budou na zastávkách do konce září.

Zdroj: čtk
Foto: Facebook Oblastní galerie Vysočiny