11. září 2022
2 minuty čtení

Výstava pod širým nebem vypráví příběhy našich sousedů. Už jste se byli podívat?

V Parku Gustava Mahlera probíhá "open air" výstava Příběhy našich sousedů, která potrvá do 30. září.  Na tomto projektu pracovali jihlavští žáci už od roku 2014. Vyhledali pamětníka, kterého společně s učitelem navštívili a vyslechli si jeho příběh. Ten pak za spolupráce koordinátorů z Post Bellum doplnili fakty a historickými údaji z archivů či dalších zdrojů. Nakonec za pomoci profesionálů z Českého rozhlasu vytvořili rozhlasovou reportáž, kterou společně s příběhem prezentovali odborné porotě. Už jste se byli na této jedinečné výstavě podívat? Který příběh a osobnost vás nejvíce zaujaly?

Od roku 2014, kdy Jihlava začala s organizací Post Bellum spolupracovat, se do projektu Příběhy našich sousedů zapojilo celkem 14 škol s 242 dětmi a 49 učiteli. Dohromady vyzpovídali už 61 pamětníků.Výstupy žáků jsou navždy uchované v Paměti národa, zároveň se zveřejňují na internetové stránce pribehynasichsousedu.cz

Pamětníků ubývá

Podle dlouhodobé jihlavské koordinátorky projektu Příběhy našich sousedů Marie Bohuňovské pamětníků bohužel ubývá. „A to hlavně těch, kteří by mohli zavzpomínat na konec války a odsun Němců. Už se není téměř možné ptát lidí, co zažili v padesátých letech,“ uvedla s tím, že je ale dost těch, kteří mohou ještě promluvit o zážitcích z roku 1968. „Navíc pamětníci jsou i ti, kteří v roce 1989 zažili změnu režimu. Ne všichni o tom ale chtějí vyprávět. Zvláště lidé, kteří zažili komunistické lágry. Je v nich totiž stále strach,“ doplnila Marie Bohuňovská.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci
Foto: redakce