08. prosince 2022
2 minuty čtení

Vysočina se snaží řešit situaci s nedostatkem lékařů stipendijním programem. Studenti medicíny mohou získat až 200 tisíc korun

Kraj Vysočina od nového roku rozšíří stipendia pro studenty medicíny, kteří se rozhodli po ukončení vysoké školy a doplnění povinných stáží zastávat post praktických lékařů.

Studenti mohou získat celkem až 200 tisíc korun, pokud o stipendium požádají po ukončení 4. ročníku a budou jej čerpat ve výši 100 tisíc korun ročně v posledních dvou letech studia. Jak uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, je stipendijní podpora jednou z možností, jak udržet dostupnost zdravotní péče v kraji.

„V dubnu letošního roku zavedl kraj stipendia pro budoucí pediatry, kteří se stanou registrujícími poskytovateli primární péče nebo budou jako zaměstnanci poskytovat primární péči na plný úvazek v už fungující ordinaci. I těmto medikům nabízíme od pátého ročníku ročně stipendium 100 tisíc korun,“ doplňuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Od roku 2017 vyplácí Kraj Vysočina stipendia medikům, kteří po studiu nastoupí do některé z krajských nemocnic. Mohou získat nyní až 80 000 korun za jeden akademický rok.

"Podle počtu let, po které se čerpalo stipendium, pak chceme od nových lékařů, aby vykonávali povolání u vybrané nemocnice zřizované Krajem Vysočina," řekl Vítězslav Schrek. Z těchto dosud podpořených mediků už čtyři lékaři pracují v krajských nemocnicích Vysočiny v oboru pediatrie, další dva se na budoucí povolání v tomto oboru za podpory Kraje Vysočina připravují.

Dosud Kraj Vysočina na stipendiích medikům vyplatil 4 550 000 Kč.

Zdroj: Kraj Vysočina