28. února 2023
2 minuty čtení

Vysočina se podílí na systému zahraničních eReceptů. Čeští občané si budou moci vyzvednout v zahraničí léky, cizinci zase u nás

Kraj Vysočina se podílí na spuštění takzvaných zahraničních eReceptů. Mají být v provozu od března. Elektronické recepty umožní českým občanům, aby si své léky vyzvedli v zahraničních lékárnách, totéž umožní cizincům na území České republiky. Na tiskové konferenci to dnes řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek. Konference se konala po dopolední debatě v Jihlavě věnované Digitální informační agentuře, na které byl také ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

"Vysočinu chápu jako jeden z krajů, který je příkladný. A je často i tvůrcem strategií, které můžou být inspirativní pro jiné regiony v oblasti digitalizace - ať jsou to datové sklady, řešení, která dokáže Vysočina poskytovat státu jako celku. Ono je to ideově podobné na platformu, kterou jsme zvolili pro řízení české digitalizace od teď pro další období, a to je silná centrální instituce - Digitální informační agentura," řekl Bartoš.

Na tom, aby bylo možné uplatňovat v lékárnách v zahraničí elektronické recepty vydávané v Česku a naopak pracoval Kraj Vysočina společně se Státním zdravotním ústavem a ministerstvem zdravotnictví. Jako provozovatel Národního kontaktního místa pro elektronické zdravotnictví se kraj podílel i na rozvoji možnosti přeshraničního předávání laboratorních zpráv, propouštěcích zpráv a dalších dokumentů.

Digitální informační agentura má usnadnit digitalizaci státní správy. Zákon o jejím vzniku podepsal prezident republiky Miloš Zeman loni v prosinci. Jejím prvním ředitelem se stal Martin Mesršmíd, který dnes v Jihlavě zájemcům záměry agentury představil. Podobné informační konference se konají i v dalších krajích.

Zdroj: čtk
Foto: Ilustrační, pixabay.com