01. června 2022
2 minuty čtení

Vysočina opět podpoří obchody a jiné služby na vesnicích

Na Vysočině letos dostane od kraje dotaci na udržení prodejen, pošt, knihoven a jiných služeb 151 malých obcí. Podělí se o 6,6 milionu korun. Návrh na rozdělení příspěvků dnes projednala krajská rada a doporučila ho krajskému zastupitelstvu schválit. Zájem o dotační program Venkovské služby byl podobný jako vloni, kdy přišlo 157 žádostí, řekl dnes novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Kraj letos obcím v tomto programu nabídl sedm milionů korun, stejně jako před rokem. "Bohužel, dvě prodejny v malých obcích zanikly a tři nesehnaly provozovatele," uvedl hejtman. Z letošních uchazečů podle webu kraje nedostane dotaci jen jedna obec, protože podala žádost pozdě.

Do loňska dotoval Kraj Vysočina udržení obchodů ve vsích. Minulý rok dotační program rozšířil i na další služby provozované v obcích do 500 obyvatel. Na jeden projekt mohly dostat až 50 000 korun.

Dotace i na provoz pošty nebo průvodce na zámku

Nejvíc letošních žádostí, 138, se týkalo podpory "kamenných" prodejen potravin nebo smíšeného zboží. Peníze na ně dostanou například vesnice Vepříkov na Havlíčkobrodsku s 330 obyvateli a Bobrůvka na Žďársku, kde žije 240 lidí. Další obce použijí dotaci od kraje například také na udržení pobočky pošty nebo pošty Partner a obecních knihoven. Obec Police na Třebíčsku dostane od kraje 50 000 korun na průvodcovskou službu v tamním zámku.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: pexels.com