28. května 2022
2 minuty čtení

Vysočina má 143 automatizovaných defibrilátorů. Včasná pomoc může zachránit lidský život

Na Vysočině je k dispozici 143 automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Jen letos jich operační středisko Zdravotní záchranné služby (ZZS) Kraje Vysočina do systému registrovalo devět. Slouží k včasnému zásahu, pokud člověka postihne srdeční příhoda. Na Vysočině jsou využity přibližně dvacetkrát za rok. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí krajské ZZS Petr Janáček.

AED se podle něj staly v posledních letech standardní výbavou složek integrovaného záchranného systému. "Což samozřejmě vítáme. Pokud člověka postihne srdeční příhoda, pak je nutný včasný a efektivní zásah. Mnohdy se stává, že nejblíže k postiženému jsou právě hasiči nebo policisté, kteří pomáhají poskytnout první pomoc a v případě nutnosti použijí AED a defibrilují postiženého - dodají postiženému elektrický impuls," řekl Janáček.

Stále častěji jsou defibrilátory dostupné i v obchodních domech, velkých podnicích či ve sportovních halách. 

Příslušníky integrovaného záchranného systému školí záchranáři v neodkladné resuscitaci povinně. S prací s AED se seznamují i žáci základních a středních škol při projektu Kraje Vysočina První pomoc do škol. A je také součástí kurzů první pomoci pro veřejnost, které krajští záchranáři pravidelně pořádají, naposledy se konaly tento měsíc. "S dalšími kurzy samozřejmě počítáme, nicméně termíny zatím vypsány nebyly," řekl Janáček.

Automatizovaný externí defibrilátor je počítačově řízené zařízení, které je schopné analyzovat křivku EKG. V případě potřeby vede zachránce hlasovými pokyny i pokyny na obrazovce k resuscitaci a v případě potřeby i k defibrilaci.

Zdroj: ČTK, foto: www.zzsvysocina.cz