01. března 2023
2 minuty čtení

Vysočina letos zadotuje nejen zubaře, ale i dětské praktiky

Kraj Vysočina rozšíří dotace, které poskytuje na vybavení ordinací. Vedle zubařů bude podporovat i ordinace praktických lékařů pro děti a dorost. Vyhradil na to 1,5 milionu korun.

O peníze mohou žádat obce a nově i sami lékaři, nejvyšší možná podpora je 300 000 korun na jednu ordinaci, jak novinářům sdělil hejtman Kraje Vysočina Vátězlsav Schrek. Dotace z Fondu Vysočiny jsou jedním z nástrojů, jak u nás kraj přispívá k udržení dostupné zdravotní péče.

„V programu je samozřejmě podmínka nějaké spoluúčasti. Co se týká stomatologů, tak tam je podmínka padesátiprocentní spoluúčasti, co se týká pediatrů, protože bychom jich skutečně na Vysočinu potřebovali dostat několik, tak jsme tam dali velmi nízké kritérium, a to je desetiprocentní spoluúčast," řekl Schrek. Výše podpory u stomatologických ordinací je závislá na velikosti obce, ve které ordinace bude. Zvýhodněny jsou menší obce.

Vysočina začala nejprve dotacemi podporovat vznik ordinací zubařů. O peníze mohly žádat jen města a obce nebo jejich svazky. Pro letošní rok platí rozšíření o ordinace dětských lékařů. Změnou je i to, že mohou o podporu žádat přímo lékaři. Podle hejtmana to dává možnost podpory těm, kteří neordinují v obecních objektech.

Podporované jsou nové ordinace i ty, jejichž provozování převezme jiný lékař. Žádosti o dotaci bude krajský úřad přijímat od poloviny dubna do konce října.

Zdroj: čtk
Foto: Freepik.com