25. srpna 2022
2 minuty čtení

Vysočina ještě nemá zajištěné energie na příští rok, letos očekává platbu za energie přes 460 milionů

Kraj Vysočina zatím nemá dohodnuté dodávky elektřiny a plynu pro příští rok. Stejně jako v minulých letech v soutěži hledá dodavatele energií pro úřad i všechny své příspěvkové organizace. Smluvně má dodávky zajištěné do konce letoška. Podle podkladů, které v červenci projednala krajská rada, očekává tento rok celkovou platbu za energie přes 460 milionů korun, což je v porovnání s loňskem skoro trojnásobná částka. Vzhledem k aktuálním cenám na trhu by podle dnešních informací kraje mohla platba příští rok meziročně stoupnout i o miliardu.

"Konečnou cenu nicméně budeme moci odhadnout až v okamžiku, kdy budeme mít zajištěného dodavatele a znát výši jeho marže," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti). Doplnila, že v tuto chvíli kraj nastavuje obchodní podmínky tak, aby byly zajímavé pro dodavatele.

Nastavením obchodních podmínek pro nákup energií na Českomoravské komoditní burze Kladno se podle webu kraje zabývali krajští radní i tento týden v úterý, podrobnosti k návrhu smluv nebyly zveřejněné.

Pokud by se ceny plynu a elektřiny držely v dnešních extrémně vysokých cenových relacích déle než několik měsíců, případně rok, je podle náměstkyně logické, že by to ovlivnilo investiční aktivitu kraje. Přibývat by měly projekty zaměřené na úspory energií, jako je zateplování budov a instalace solárních panelů. "Příprava rozpočtu na rok 2023 není v tuto chvíli ukončena, celou situaci ve vztahu k rozpočtu ale průběžně vyhodnocujeme," uvedla.

Minulý rok zaplatil Kraj Vysočina za dodávky energií podle zveřejněného materiálu v součtu zhruba 165 milionů korun. Za elektřinu vydal 104 milionů Kč a za plyn 61 milionů. Na celkové platbě za letošek, kterou vedení kraje očekává okolo 463 milionů korun, by se měly dodávky plynu podílet 140 miliony.

Zdroj: ČTK
Foto: Kraj Vysočina