11. března 2023
3 minuty čtení

Vysočina je plná naučných stezek. Tříkilometrová je v Havlíčkově Borové, vznikne také nová o Haškovi

Na Vysočině přibývají naučné stezky připomínající významné osobnosti, události i zajímavosti. V Havlíčkově Borové je od loňského podzimu tříkilometrová stezka věnovaná rodákovi Karlu Havlíčku Borovskému. Havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny teď domlouvá vytvoření naučné stezky u cesty, po níž šel spisovatel Jaroslav Hašek z vlakového nádraží ve Světlé nad Sázavou do Lipnice nad Sázavou, kde strávil poslední roky života.

140 let od Haškova narození

Jde o jednu z aktivit k letošním Haškovým výročím. Od jeho úmrtí uplynulo 3. ledna 100 let a 30. dubna uplyne 140 let od jeho narození. Cestu spisovatele ze světelského nádraží připomene pochod, který se bude konat 19. srpna. Termín instalace naučných tabulí zatím není stanovený, řekla ČTK Alena Jindrová z muzea. "Informace a fotografie, které tam budou, jsou víceméně shromážděné," uvedla.

Další stezky vznikají. Na Jihlavsku, Třebíčsku i Novoměstsku

Minulý rok vznikly naučné stezky vedle Havlíčkovy Borové například i v Martínkově na Třebíčsku, Smrčné na Jihlavsku a v Novém Městě na Moravě na Žďársku. Novoměstská stezka vede po místech spojených s tamní lyžařskou tradicí, vede po trase dlouhé skoro osm kilometrů. Otevřená byla 8. prosince.

Obec Smrčná se 460 stálými obyvateli loni přidala k dříve otevřené včelí stezce měřící asi 3,5 kilometru lesní stezku zaměřenou na přírodu. "Fauna, flóra. Chtěli jsme také připomenout, že v našem katastru máme evropské rozvodí," řekl starosta Josef Nechvátal k novým zastavením. Další by ještě měla přibývat. Vandalismus podle starosty zatím stezky moc nepostihuje, jen na včelí stezce někdo asi dvakrát svalil klát.

Unikátní stezka o přírodě

Unikátní naučnou stezku má obec Bory poblíž Velkého Meziříčí, kde žije 760 lidí. Její první část byla otevřená v roce 2016, postupně se rozrůstá. Na cestě měřící několik kilometrů se lidé doví o přírodě a těžbě nerostů, najdou dřevěnou pumpu, rozměrné sluneční hodiny, houpačky či tři "uši lesa", které mají podobu velkého dřevěného megafonu. Zesilují zvuk z lesa, fungují také jako tichá pošta. "Dětská verze má dva a půl metru na délku a dospělá tři a půl metru," řekla starostka Lucie Dostálová.

Stanoviště na stezce vytvářejí tamní nadšenci, radí se s odborníky. "Snažíme se to rozšiřovat tak, aby to dávalo smysl, aby tam byly okruhy, které si mohou vybrat rodiny s kočárky, cyklisté a lidé na kratší nebo delší vycházku," uvedla starostka. O letošních návrzích bude obecní zastupitelstvo teprve rozhodovat. Starostka předpokládá, že přibude zastavení k výsadku Bauxite z konce druhé světové války.

Zdroj: čtk
Foto: www.kr-vysocina.cz