28. dubna 2023
3 minuty čtení

Vysočina bude lákat turisty na venkovskou dovolenou, chce podpořit farmáře

Vysočina bude lákat turisty na ucelenou nabídku dovolené na venkově. Podle ředitelky krajské organizace Vysočina Tourism to vzhledem k charakteru území bude dlouhodobé téma. Například díky jezdeckým trasám a stanicím je podle ní Vysočina jedničkou pro dovolenou s koněm, nabízí speciality na farmách a i netradiční místa k nocování včetně spaní na posedu. Na marketing letos tato organizace má 3,8 milionu korun. Její propagační kampaň bude vidět i v pražském metru.

"Charakter našeho regionu, naše vesnice, farmy, to je něco, do by Vysočina chtěla nabídnout nejen zbytku České republiky," řekl hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) při dnešním představení kampaně v Třeštickém mlýně v obci Třeštice na Jihlavsku.

Na Vysočině je 2500 kilometrů cyklotras a 850 kilometrů jezdeckých tras. Podle Königové může propagace pomoci udržet na venkově mladé lidi. 

Chov skotu i pořádání svateb

Třeštický mlýn funguje jako penzion i farma s 60 hektary pozemků a chovem skotu. "Specializujeme se na svatby, vzniklo to tak samo od sebe," řekl novinářům Abraham Hofhanzl. Turisté jezdí hlavně v létě.

Vlastní mošty i džemy

Turistice i hospodaření se věnuje také Turistatek Javořice ve Lhotce na Jihlavsku. Farmáři se starají o 100 ovcí a 30 hektarů půdy. "Na marketing není čas," řekl Filip Novák z farmy. Hosté mohou bydlet v penzionu nebo postavit stan či karavan v zahradě, farma jim nabízí své mošty a dvě desítky druhů džemů. "Máme i snídaně, kde mohou marmeládu ochutnat. A většinou tu, co ochutnají, taky koupí," uvedl.

Agroturistikou se podle předsedkyně Svazu venkovské turistiky a agroturistiky Zdenky Noskové zabývá řada lidí, ale je potřeba, aby byli v celkové nabídce ubytování víc vidět. 

Podnikatelů v agroturistice moc nepřibývá, protože je těžké začít takovou farmu budovat, ani jich moc neubývá. Farem, které se zároveň věnují cestovnímu ruchu, jsou podle ní v Česku stovky. Dalších několik tisíc podnikatelů nabízí pobyty na venkově s různými zážitky, mají třeba bývalý statek a sad. "Co se týče ubytování i nabídky služeb, jsme rozhodně na evropské úrovni, ale co musíme dohnat, aby se to dostalo víc do povědomí," uvedla Nosková.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová, Třeštický mlýn 8/2021

 

Dále doporučujeme