19. července 2022
4 minuty čtení

Vysočina bojuje se špatnou dostupností zdravotní péče

Města i menší obce na Vysočině se aktuálně potýkají s nedostatkem zubařů, dětských praktických lékařů i praktiků pro dospělé. Podle oslovených zástupců politických stran se na zlepšení aktuální situace chce zaměřit většina z nich v příštím volebním období. Zároveň ale přiznávají, že samosprávy při tom mají jen omezené možnosti, zúžené především na finanční pobídky pro lékaře.

Kraj Vysočina v pilotním projektu mapuje skutečnou dostupnost lékařů v regionu. Vycházet bude z dat Všeobecné zdravotní pojišťovny, kraje a ministerstva zdravotnictví. "My bychom měli dát ta data dohromady a říci, jaká ta situace skutečně na Vysočině je. Od toho by se měl odvíjet plán jednotlivých kroků, musí to být soubor opatření, není na to žádný lék," řekl hejtman Vítězslav Schrek. Pro region by podle něho mohlo jedním z řešení být, když se medikům z Vysočiny umožní praxe v krajských nemocnicích, nikoli jen ve fakultních nemocnicích v místě studia.

Podle jihlavského radního Davida Beke je nedosažitelnost dětských lékařů důsledkem změny jejich vzdělávání. Jde podle něj o systémovou chybu, kterou je nutné řešit na úrovni státu. Do té doby se musí města uchylovat k nesystémovým podporám, mezi které patří příspěvky na vzdělávání, na vybavení ordinací nebo zajištění bytů či stavebních pozemků.

Zcela bez dětského lékaře se loni ocitla Jemnice na Třebíčsku. Do konce loňského roku tam potom dočasně ambulantní péči o děti zajišťovali lékaři jihlavské nemocnice. "Teď je to katastrofa, lidé jezdí s dětmi třeba až do Náměště nad Oslavou," řekl starosta Jemnice Miloň Slabý. Města od sebe dělí 60 kilometrů. "Situace zatím není v řešitelné fázi, ale nevzdáváme to," řekl Slabý.

Zdroj: ČTK
Foto: freepik.com