15. ledna 2023
3 minuty čtení

Volba prezidenta: V Jihlavě zvítězil v prvním kole Pavel, na celé Vysočině Babiš

V Kraji Vysočina zvítězil v prvním kole prezidentských voleb bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, kterému odevzdalo hlas 35,50 procenta voličů. Druhý je podle údajů Českého statistického úřadu generál ve výslužbě Petr Pavel se 31,47 procenta hlasů. Třetí je bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, kterou volilo 15,09 procenta lidí. K volebním urnám přišlo 72,54 procenta voličů, v roce 2018 to bylo v prvním kole 67,01 procenta.

Senátora Pavla Fischera na čtvrtém místě volilo 8,62 procenta lidí. Pátý skončil poslanec SPD Jaroslav Bašta, který získal 4,27 procenta. Šestý je senátor Marek Hilšer se 3,03 procenta hlasů. Sedmý podnikatel Karel Diviš dostal 1,39 procenta hlasů, osmý bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima 0,63 procenta hlasů.

Policie na Vysočině nemusela v pátek ani dnes řešit žádnou mimořádnou událost, která by souvisela s volbami. Uvedla to mluvčí krajské policie Dana Čírtková.

"Vlastně mě překvapilo, že je to takhle vyrovnaný souboj dvou kandidátů," řekl ČTK hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) k výsledku prvního kola volby. Podle něj dává prostor pro to, aby se voliči přiklonili k jednomu či druhému táboru. "Já se jenom trošičku obávám toho, jak to druhé kolo bude ze strany Andreje Babiše vypadat, protože jsme si to tady na Jihlavsku zažili už v senátních volbách," připomněl hejtman loňský ostrý střet v tomto senátním obvodu. Proti Miloši Vystrčilovi z ODS neúspěšně do Senátu kandidovala Jana Nagyová za ANO, s velkou podporou Babiše.

Za velmi dobrou zprávu Schrek označil nadprůměrnou volební účast na Vysočině. Považuje to za signál o tom, že lidé z Vysočiny chápou svoji občanskou roli. "Že to pro ně je důležité, jakým směrem se bude Česká republika dál vyvíjet a že chápou, že role prezidenta je jedna z těch nejvýznamnějších," řekl Schrek.

Andrej Babiš dostal nejvíc hlasů ve čtyřech z pěti okresů Vysočiny. Petr Pavel se dostal na první místo jen na Jihlavsku.

V roce 2018 na Vysočině v prvním kole Miloš Zeman získal 42,21 procenta hlasů, s ním postoupil do druhého kola s 24,53 procenta hlasů Jiří Drahoš. Při první přímé prezidentské volbě v roce 2013 byla na Vysočině volební účast v prvním kole 66,79 procenta. Pro Zemana v něm hlasovalo 32,43 procenta voličů. Do druhého kola s ním tehdy postoupil Karel Schwarzenberg ziskem 17,26 procenta hlasů.

Zdroj: čtk
Foto: redakce