22. května 2023
3 minuty čtení

Vodorovné dopravní značení v ulicích Jihlavy by mělo být do konce května hotové

Vodorovné dopravní značení, tedy nástřik modrých a bílých čar, má mírný skluz hlavně kvůli deštivému počasí. Svislé dopravní značení se opozdilo zejména z důvodu složitých podmínek v centru města, kdy se špatně hledají vhodná místa pro umístění základových patek. Pod dlažbou jsou totiž často i neznámé inženýrské sítě. Přesné umístění značek se hledá i s ohledem na chodce, aby jim sloupky co nejméně zavazely. Stejně tak nesmí stát značka u oken nebo u dveří přilehlých domů.

„Je třeba si uvědomit, že nevzniká pouze dopravní značení pro nový systém parkování, ale probíhá zároveň kompletní revize veškerého dopravního značení v centru města včetně jeho významné redukce,“ vysvětlil radní města David Beke s tím, že dopravní značení by mělo být kompletně hotové do konce května. Ve čtvrtek 18. května potřebuje ještě asi dva pracovní dny firma, která provádí vodorovné značení, a sedm pracovních dní firma se svislým značením.

Rozběhlo se i vydávání parkovacích oprávnění. Do 18. května bylo podáno 556 žádostí o dlouhodobá parkovací oprávnění, z toho 217 žádostí bylo podáno on-line přes Portál občana města Jihlavy. „Odbor dopravy už vydal 505 oprávnění, z toho přes 93 % na dobu jednoho roku. U on-line žádostí je největším problémem nedostatečné doložení všech podkladů ze strany žadatelů,“ říká Kateřina Fuxová z odboru dopravy. Podle ní mohou lidé při hledání informací navštívit stránku jihlava.cz/parkovani nebo volat na speciálně zřízenou telefonní linku odboru dopravy 565 591 543 nebo psát na e-mail parkovani@jihlava-city.cz.

Městská policie se aktuálně zaměřuje na asistenci při provádění změn dopravního značení a řidičům hlavně radí a pomáhá. „Místo aby strážníci ihned rozdávali pokutové bločky za nedovolené stání nebo zastavení, nechávají řidičům za stěračem upozorňující letáčky,“ říká ředitel MP Jihlava Jan Frenc. Podle něj je potřeba v první fázi řidičům připomenout mnohá základní pravidla provozu. „Na parkovištích strážníci provádí standardní kontrolní činnost. V dalších týdnech se však současná upozornění budou postupně měnit na pokuty,“ dodal Frenc.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovyoci