20. března 2022
2 minuty čtení

Vlekaři na Vysočině použijí výdělek i na zaplacení dluhů z předchozí zimy

Končící lyžařská sezona na Vysočině podle provozovatelů sjezdovek nebyla ztrátová. Z výdělku ale budou platit i dluhy z minulé zimy, kdy se kvůli protiepidemickým opatřením vleky a lanovky na kopcích prakticky nerozjely, i když tam bylo připraveno dost sněhu. Ani tuto zimu se nelyžovalo všude, mimo provoz zůstala například sjezdovka v Brtnici na Jihlavsku. Kvůli nedostatečným mrazům se tentokrát nepodařilo pro lezce vytvořit ani ledovou stěnu ve Víru na Žďársku.

Provozovatelé sjezdovek na Vysočině, které oslovila ČTK, většinou poslední sezonu hodnotili jako průměrnou. Patřil mezi ně Pavel Havlíček ze sjezdovky Šacberk u Jihlavy, který podotkl, že počasí moc lyžařům nepřálo o vánočních svátcích a o jarních prázdninách na Vysočině. "Tato sezona nebude ztrátová, ale kolik toho dokáže sanovat z loňska, to ještě nevíme," uvedl Havlíček. Uvedl, že loni náhrada od státu pokryla polovinu nákladů sjezdovky, ale nebyly žádné tržby, protože se nedalo lyžovat.

"Proti loňsku, kdy to byl úplný propadák, to bylo dobré. Dá se říci, že sezona byla průměrná nebo mírně nadprůměrná," řekl Karel Klapač ze sjezdovky Harusův kopec v Novém Městě na Moravě. Podle něj bylo znát, že někteří lidé nepřišli lyžovat kvůli opatřením proti covidu-19, víc stojí elektřina a v závěru sezony zdražila nafta pro techniku, která udržovala svah. V červených číslech podle něj ale skiareál nebude.

"Já si myslím, že to byla normální průměrná sezona," řekl Vladimír Cháb ze sjezdovky na vrchu Čeřínek u Jihlavy. Kvůli větru byl skiareál dva dny bez elektřiny, kvůli oblevě musel po Novém roce znovu vyrobit hodně technického sněhu. Vydělané peníze podle Chába půjdou na dluhy minulých dvou sezon.

Dále doporučujeme