09. prosince 2022
2 minuty čtení

Vlekaři na Vysočině čekají na mráz, aby mohli u sjezdovek pustit sněhová děla

Provozovatelé lyžařských sjezdovek na Vysočině čekají na větší mráz, aby mohli spustit sněhová děla. Jak řekli, u svahů už drží pohotovost. Někteří by chtěli vyrobit co nejvíc technického sněhu do konce roku, protože jim od ledna výrazně stoupnou platby za elektřinu. V okolí Nového Města na Moravě leží na loukách přírodní sněhová pokrývka, na úpravu tratí pro běžkaře to zatím nestačí.

Ve vyšších polohách Žďárských vrchů už to někde lyžaři na běžkách zkoušejí. "Předpověď počasí slibuje, že přituhne a nasněží. Základ už máme, ale je třeba ještě větší vrstvy, aby byla možná strojová úprava," uvedl dnes web Lyžařské Novoměstsko. Ani na novoměstské sjezdovce Harusův kopec ještě sněhová děla v provozu nebyla. Pracovníci tam v noci na dnešek čekali na pokles teploty. "Ale bylo to o ničem," řekl správce Karel Klapač.

Na Šacberku u Jihlavy se povedlo vyrábět technický sníh zatím jen 20. listopadu, kdy byl pětistupňový mráz. Provozovatel tamní sjezdovky Pavel Havlíček doufá, že se vyplní předpověď počasí a v nejbližších dnech začne znovu víc mrznout. "Už dva dny hlídáme každou hodinu a jsme tam," podotkl.

"Ani na Křemešníku, ani v Lukách (nad Jihlavou) ta teplota nepadla k minus třem stupňům, což je pro nás aspoň tak nějak, že se dá zasněžovat," řekla Magda Vaňková, správkyně obou skiareálů. I tam mají lidé "zasněžovací" pohotovost. Na sjezdovkách chtějí vyrobit co nejvíc sněhu do 31. prosince, kdy provozovatelům končí dlouhodobé smlouvy s dodavatelem energií. "Od ledna to bude neveselé, co se týče faktur za elektriku," uvedla Vaňková.

Technický sníh zatím nevyráběl ani lyžařský klub na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí.

Na Vysočině by podle Českého hydrometeorologického ústavu měly být do neděle nejnižší noční teploty mezi nulou až minus pěti stupni Celsia, nejvíc sněžit by mělo v neděli. V noci na pondělí by mohl být až sedmistupňový mráz.

Zdroj a foto: čtk, pixabay
 

Dále doporučujeme