23. května 2022
3 minuty čtení

Vláda projedná návrh na jmenování rektora Vysoké školy polytechnické Jihlava

Vláda ve středu probere návrh na jmenování nového rektora Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ). Měl by se jím stát dosavadní prorektor pro tvůrčí a projektovou činnost Zdeněk Horák, kterého v lednu zvolil akademický senát školy. Funkční období Horáka má začít 24. července a mělo by trvat do července 2026. Po schválení vládou musí Horáka do funkce jmenovat ještě prezident republiky. Dosud žádný český prezident po schválení kabinetem kandidaturu rektora nezamítl.

Ve funkci rektora má Horák vystřídat Václava Báču, který vedl školu od roku 2014, tedy po dvě funkční období, a do jejího čela tak již znovu kandidovat nemohl. Horák ve volbě neměl protikandidáta. Hlas mu dalo 13 z 15 členů akademického senátu, jeden senátor se zdržel a jeden byl proti.

Kdo je  Zdeněk Horák?

Šestačtyřicetiletý Horák je absolventem biomedicínského a rehabilitačního inženýrství na ČVUT v Praze, kde se stal také docentem. Na jihlavské vysoké škole působí od roku 2015. Současně je akademickým pracovníkem na třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Za jeden ze svých nejvýznamnějších cílů v čele VŠPJ označil dokončení přípravy akreditace magisterského programu zdravotně sociální pracovník.

Současného rektora ocenil Horák mimo jiné za práci na přípravě stavby vysokoškolského kampusu včetně kolejí, které škola zatím nemá. "Teď vyjednáváme o financování, snažíme se získat podporu ze strany Kraje Vysočina i statutárního města Jihlavy, protože je to samozřejmě velká investiční akce," řekl Horák v lednu. Už dřív škola uvedla, že odhady nákladů jsou asi 300 milionů korun. "Pokud se to podaří, tak ten kampus, zázemí pro studenty, zase o výrazný kus posune školu dál," dodal.

VŠPJ vznikla v roce 2004 jako první veřejná vysoká škola neuniverzitního typu v Česku. Jejím prvním rektorem se stal Ladislav Jirků. Škola nabízí bakalářské a magisterské studium programů zaměřených na informatiku, strojírenství, finance či cestovní ruch a zdravotnictví. Nyní má přes 2000 studentů. Podle Horáka je to optimální výše vzhledem ke kapacitě školy včetně personální.

Zdroj: ČTK, foto: Vysoká škola polytechnická Jihlava