29. června 2023
2 minuty čtení

Veřejné osvětlení ulic v Jihlavě bude letos stát o polovinu víc než vloni

Veřejné osvětlení jihlavských ulic bude letos radnici stát o polovinu víc než před rokem, kvůli dražší elektřině. Zatímco loňské celkové náklady na veřejné osvětlení v Jihlavě byly okolo 20 milionů korun, letos se zřejmě dostanou zhruba na 30 milionů. Vyplývá to z údajů, které poskytl mluvčí města Radovan Daněk.

Kvůli velkému růstu nákladů jihlavská radnice v tomto roce vybrané lampy veřejného osvětlení vypne. "Jedná se zpravidla o ta svítidla, která svítí nadbytečně, popřípadě v lokalitách, které jsou přesvětleny," uvedl mluvčí. Vytipované také byly úseky komunikací pro pěší i motorovou dopravu, kde by bylo možné vypnout veřejné osvětlení na část noci, tedy od 23:30 do 3:30, uvedl. Pokračovat bude výměna původních výbojkových světel za LED svítidla, a to kolem ulic Brněnská a Sokolovská. Loňské výměny těchto svítidel by měly snížit náklady města o statisíce korun.

Na území padesátitisícového krajského města je přibližně 7500 světelných bodů, energeticky úspornější LED svítidla z nich nyní představují přibližně třetinu. "Nejstarší svítidla jsou stará více jak 40 let, ale je jich jen minoritní množství" uvedl mluvčí radnice na dotaz ČTK.

Zdroj: ČTK
Foto: redakce