26. března 2023
4 minuty čtení

Velikonoce na Vysočině: na statku i v galerii, výstavy i pečení. Akcí bude dost

Velikonoční program včetně tematických výstav nabídnou na Vysočině některá muzea, galerie a další instituce. Představí se na nich i mistr tradiční rukodělné výrobky. Vlastní zručnost si budou moci lidé vyzkoušet ve velikonočně laděných dílnách, hotové výrobky pak zakoupí na jarmarcích. 

V duchu horáckých tradic

Výstava kraslic Hany Šmikmátorové, která je jedním z 15 nositelů titulu Mistra tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina, se koná v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. "Věnuje se zdobení vajec voskovou batikou v duchu horáckých tradic, jejím učitelem nebyl nikdo menší než národopisec Vratislav Bělík. Používá jen klasické, nikoli syntetické barvy, kraslice vznikají postupným zdobením a barvením v jednotlivých odstínech. Tato technika je časově i řemeslně náročná, takže zdobení jednoho vajíčka zabere několik hodin. Vajíčka se zdobí plná a vyfukují se až na závěr," uvedla za muzeum Alice Hradilová. Výstava už je otevřená a potrvá do 23. dubna.

Na 6. dubna novoměstské muzeum připravuje Velikonoční jarmark. Ve výtvarné dílně si při něm budou moci návštěvníci vyzkoušet také malování lidových hraček.

Velikonoční díny v Jihlavě

Velikonoční dílny pro děti a dospělé budou otevřené také v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. První je naplánovaná na úterý 28. března. Dílny pro děti chystá galerie na 6. a 8. dubna. Součástí dílny, která bude na Zelený čtvrtek 6. dubna, bude i průvod s řehtačkami, který povede od galerie do Smetanových sadů.

Pašijová hra ve Žďáru nad Sázavou

Na zámku ve Žďáru nad Sázavou se budou Velikonoce slavit 8. dubna. V jednom dni chtějí pořadatelé přiblížit tradice Velikonoc i dnů, které jim předcházejí. Na úterý 4. dubna připravuje římskokatolická církev ve Žďáře tradiční pašijovou hru s názvem Co se stalo s Ježíšem, která bude pojednávat o životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Hlavním režisérem hry je Miroslav Keller. Účastní se jí velké množství amatérských herců, první zkouška se v parku u sídliště Libušín, který bude dějištěm hry, konala 12. března. Generální zkouška je plánovaná na 2. dubna. Tradici pašijové hry udržují žďárští katolíci od roku 1998, naposledy ji ztvárnili v roce 2019.

Velikonoce na statku

Velikonoce budou moci lidé prožít i na Michalově statku v Pohledi na Havlíčkobrodsku. Národní kulturní památka se pro ně otevře 8. a 9. dubna. Pokud to dovolí počasí, budou k vidění i ukázky jarních prací a příprava polního nářadí. Program zpestří folklorní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou, který bude mít každý den čtyři vystoupení.

Velikonočním programem od 7. do 9. dubna se letos otevře i centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem. Turistický areál tvoří zemědělská usedlost a replika horácké vesničky. O Velikonocích jí několikrát projde krojovaný průvod. Pro děti budou připravené dílničky, soutěže i divadla.

Velikonoční pečení

V Centru tradiční lidové kultury v Třebíči si budou moci lidé vyzkoušet velikonoční pečení. Je součástí jarních workshopů a je plánované na 27. března a 3. dubna. V Telči chystá zahrádkářský svaz velikonoční prodejní výstavu, stejně jako velikonoční výstava zahrádkářů v Pelhřimově začne 31. března.

Velký pátek letos připadá na 7. dubna, Velikonoční pondělí na 10. dubna.

Zdroj: čtk
Foto: redakce

Dále doporučujeme