30. listopadu 2022
2 minuty čtení

Vedení Jihlavy zvažuje zvýšení platby za vodné a stočné od ledna o 24,5 procenta

V Jihlavě by platby za pitnou vodu se stočným mohly od ledna stoupnout o 24,5 procenta. Lidé by pak za metr krychlový včetně daně platili 125,98 koruny, v porovnání s letoškem víc o 24,80 koruny. Je to návrh, který projedná zastupitelstvo města na prosincové schůzi. Na nárůstu ceny se bude podílet platba za pitnou vodu od majitele úpravny, zdražení energií, chemikálií, pohonných hmot a materiálů na opravy a na provoz čistírny odpadních vod, uvedla radnice v dnešní tiskové zprávě na webu.

Ceník na rok 2023 už na Vysočině zveřejnil Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko. Cena metru krychlového pitné vody se stočným na Žďársku se od 1. ledna zvýší o 19,2 procenta na 122,90 koruny včetně DPH.

Jihlava si spravuje svůj vodohospodářský majetek od ledna 2021. Převzala ho po letech sporů se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK), z něhož krajské město vystoupilo ke konci roku 2012. Největší část peněz z vybraného vodného a stočného plyne podle radnice do oprav vodárenského majetku, který je ve velmi špatném stavu, protože se do něj podle města dlouhé roky neinvestovalo. Úpravnu vody v Jihlavě - Hosově dál pro SVAK provozuje Vodárenská akciová společnost.

Ve SVAKU je teď 25 obcí. O ceně vody a stočného pro jejich obyvatele v roce 2023 bude vedení tohoto svazku jednat v polovině prosince. ČTK to dnes řekl tajemník Miloslav Šmíd. Za metr krychlový pitné vody se stočným letos lidé v těchto obcích podle webu svazku platí 111,09 koruny včetně DPH.

Zdroj: čtk
Foto: redakce