23. listopadu 2022
2 minuty čtení

Ve školách na Vysočině přibudou psychologové a speciální pedagogové

Menší školy na Vysočině by mohly mít od příštího roku k dispozici školního psychologa a speciálního pedagoga. Krajem zřizovaná organizace Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Vysočina bude zkoušet pilotní projekt ministerstva školství, díky kterému by mohli být odborníci k dispozici dětem na desítkách škol. Náklady budou asi 30 milionů korun, pokryje je dotace.

Záměrem ministerstva školství je podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka zpřístupnit odbornou pomoc speciálních pedagogů a psychologů. "Prostřednictvím naší organizace bychom měli zajišťovat tyto služby v průběhu dvou let," řekl. Od roku 2025 by měly na odborníky dostávat peníze přímo školy v rámci standardního financování vzdělávání.

Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Vysočina zaměstnává na částečné úvazky sedm psychologů, v součtu jsou to čtyři celé pracovní úvazky. Nový projekt počítá s 19 celými úvazky pro psychology či odborné pedagogy v závislosti na potřebě škol. "Je jednoznačně určeno, že odměna pro takového odborníka činí 510 korun na hodinu za odborné práce, ale je třeba k tomu připočítat i nějaké provozní, režijní náklady, dopravu či vybavení," řekl Schrek.

Na podporu odborníků hrazenou z peněz ministerstva školství budou mít nárok školy s počtem žáků od 20 do 179. V kraji jich je 138, z nichž 66 už nabídku reflektovalo a chce se k projektu připojit. Školní psychologové jsou nyní v kraji podle Schreka dostupní jen na školách s vyšším počtem žáků.

Zdroj: ČTK