20. prosince 2022
6 minut čtení

Vánoční vesnička nebo zářící Třebíč. Kam všude jet "na kochačku"? Některé památky budou otevřené omezeně

Města a vesnice na Vysočině se oblékly do vánočního a lákají na světelnou výzdobu, někde pojatou ve skutečně velkolepém a pohádkovém stylu. Vánoce a světýlka zkrátka a dobře patří k sobě, a když to vše svítí a krajinu pocukruje sníh, rázem se všichni ocitneme tak trochu v krajině snů. Kam vyrazit na Vysočině? Za návštěvu určitě stojí vánoční vesnička v Kladrubech nebo nádherně osvětlená Třebíč. Vánoční procházku si užijete také ve Světlé nad Sázavou. A také přinášíme informace, jak budou mít otevřeno o svátcích některé zámky na Vysočině.

Vánoční vesnička Kladruby

V Železných horách se nachází malá vesnice Kladruby, do které rok co rok zamíří  davy nadšených a nětěšených lidí. Vesnička není veliká, o to více ale návštěvníkům nabídne v době vánoc. Doslova a do písmene lze říci, že zde svítí každá větvička, až se vám z té krásy tají dech. O výzdobu se stará každý majitel nemovitosti sám, vše probíhá na bázi dobrovolnické a ve volném čase. Letos bude vánoční výzdoba v Kladrubech svítit do 8. ledna 2023. Výzdoba se zapíná každý den od 17 do 19 hodin. Pokud se do Kladrub vydáte, při příjezdu do vsi je velké parkoviště, kde je potřeba zaparkovat auto. Počítejte s větším počtem lidí, jedná se skutečně o vánoční atrakci, která nemá na Vysočině obdoby.

Tradiční betlém v Rančířově u Jihlavy

Poněkud komorněji než v Kladrubech, přesto zcela vánočně, působí náves Rančířova u Jihlavy. Zde už několik let místní dobrovolnice chystají a zdobí dřevěný betlém, který je z velké části tvořen "sochami" ze slámy a přírodních materiálů. V posledních letech zahraje betlém také koledy, když se k němu začnete blížit. Letos se k betlému přidali ještě dva světelní andělé, stojící opodál.

Vánoční světýlkové putování v Třebíči

Když před adventem začala větší města řešit, jak letos kvůli úspoře energií pojmou vánoční výzdobu a osvětlení, v Třebíči měli jasno. Výzdoba bude, a letos ještě větší než loni. To se stalo a Třebíč se stala v myslích mnoha lidí jakýmsi synonymem vánoční atmosféry na Vysočině. Kromě osvětlení jsou instalovány 3D motivy, které se objevují na neobvyklých místech. A protože je jich opravdu spousta a při návštěvě počítejte, že se projdete, připravilo město Třebíč i mapku se všemi stanovišti. Tuhle parádu byste si zkrátka a dobře neměli nechat ujít.

Vánoční procházka parkem ve Světlé n. Sázavou

 autor videa: @kenarfas

Po velkých diskuzích a dlouhém zvažování se osvětlení letos znovu rozzářilo i ve Světlé nad Sázavou. Na vánoční procházku se můžete vydat od  soumraku do 23 hodin až do 9. ledna. Trasa světelné procházky je letos možná i přes zámecký areál. Z náměstí po mostě a Zlatou bránou do zámku, projdete spodním průjezdem na osvětlené nádvoří s oranžerií a otevřenou kavárnou (jen od středy do neděle). Horní branou vyjdete do parku a pak už si můžete vybrat ze dvou hvězdných cestiček – obě vedou na hráz rybníka až k labutím. Dopisy pro Ježíška vezměte s sebou a pozor, severní vítr je krutý a cestou mohou číhat i vlci…
 

Kde budou o  Vánocích zavřené památky?

Lidé na Vysočině budou moci o vánočních svátcích navštívit zámek v Třebíči nebo hrad Ledeč nad Sázavou. Státní památky zůstanou uzavřené, návštěvníkům zpestřily adventní víkendy. Uzavřené zůstanou i hrady ve správě kraje. Vyplývá to z informací správců památek.

Do muzea v třebíčském zámku budou moci lidé přijít v omezené otevírací době i na Štědrý den, na silvestra a na Nový rok. Až do 15. ledna je v jeho konírně přístupná výstava betlémů.

Omezeně zůstane přístupný také zámek ve Žďáru nad Sázavou. Ve vybraných časech bude otevřený od 27. do 31. prosince, na Štědrý den, 25. prosince a Nový rok se uzavře, 26. prosince budou moci lidé jen do jeho kavárny, případně si podle počasí užít venkovní stánky.

Pro návštěvníky bude ve vybraných dnech mezi vánočními svátky otevřený také hrad v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Nepřístupný bude na Štědrý den a silvestra, jinak denně od 16:00 do 19:00. Návštěvníci si budou moci užít jen vánoční výzdobu jeho venkovních částí včetně nádvoří. Interiéry budou zavřené, kvůli šetření elektřinou se v nich netopí. Lidé uvnitř by v nevytopených prostorách zvyšovali vlhkost, což by mohlo poničit vybavení. Cenné kusy musel kastelán přemístit do depozitáře v Havlíčkově Brodě a do jediných dvou temperovaných místností hradu.

Interiéry hradu budou znovu přístupné až s příští turistickou sezonou, která začne v dubnu. "Teď otvírat nemůžeme. Přestali jsme temperovat a jakmile přijdou lidé dovnitř, všechna vlhkost se nám srazí na exponáty, to by bylo neuctivé a krátkozraké, ničit je," řekl kastelán hradu Luděk Šíma.

Přestat v hradu přes zimu topit ho donutil růst cen elektřiny, která v hradu k vytápění slouží. Loni za ni hrad platil 250000 korun, bez omezení by se teď náklady zdvojnásobily.

Připravila: Ivona Kavalierová
Zdroj textů, foto a videa: Ivona Kavalierová, Jana Medvíková, FB VánoceKladruby v Železných horách, Město Třebíč, www.kyticesvetla.cz, čtk