27. prosince 2022
3 minuty čtení

Vánoční Třebíč přilákala návštěvníky na krásnou výzdobu i živý betlém

Před baziliku svatého Prokopa v Třebíči se dnes po dvouleté pauze související s pandemií covidu-19 vrátil živý betlém. Scénu o narození Krista ztvárnilo na 50 účinkujících.

Jak prozradil farář baziliky Pavel Opatřil, živý betlém předvedli  třebíčští farníci poprvé v roce 2015. 

V úterý 27. prosince od 15 hodin měly děti možnost projet se na velbloudovi, hlavní pódium bylo umístěno na nádvoří před bazilikou a třebíčským zámkem. Příběh Kristova narození nejprve nabídlo vlastním pohledem asi 15 dětí. Dějem provázely postavy sourozenců Miriam a Jonatan. Děti líčily přeplněnost Betléma, ve kterém muž s těhotnou ženou marně hledají nocleh, aby nakonec spočinuli ve chlévě za městem. Narození Ježíše zvěstoval anděl přímo z oken baziliky, jako první se novorozenci přišli poklonit pasáčci dobytka. Nejmladšímu herci s mluvenou rolí bylo šest let.

Průvodu se podle režisérky představení Pavly Janíčkové účastnilo asi 30 farníků, Ježíškem byl přibližně dvouměsíční Jonáš. Novorozeně se dařilo do průvodu zapojit i v předcházejících pěti ročnících.

O hudební doprovod se postaral sbor zpěváků pod vedením Karla Tomka. Zazněly tradiční vánoční písně i méně známé skladby.

„Každý rok hledáme s týmem pořadatelů inovace a vylepšení. Máme vždycky velkou radost z obrovského počtu návštěvníků a dlouho jsme uvažovali, jak by šel zprostředkovat obraz až do zadních řad zasahujících hluboko do parku,“ řekl Opatřil k letošní novince, kterou byla velkoplošná obrazovka. Umístěná byla u zámecké kašny a umožňovala sledovat představení a průvod i těm, kteří stáli v zadních řadách.

V průvodu kráčela také živá zvířata, ovce či kozy zapůjčili chovatelé z blízkého okolí. Velblouda, na kterém jel v průvodu jeden z králů, přivezl chovatel Tomáš Pater až ze severomoravského Kružberku. Sedmadvacetiletá velbloudice Jessy je podle Patera na podobné akce zvyklá, díky chovateli je zvyklá na městské slavnosti či jarmarky.

Zdroj: ČTK
Foto: fb Římskokatolická farnost Třebíč