12. prosince 2022
3 minuty čtení

V Telči kvůli covidu ubyli zahraniční turisté, převažují Češi. Zámek by měl být plně zpřístupněn v létě 2023

V pohádkové Telči se v minulých dvou letech s epidemií covidu-19 snížily počty zahraničních návštěvníků, téměř přestali jezdit turisté z Asie. Domácí hosté podle turistického informačního centra převládají také v letošní sezoně. V těchto letech byl ale zároveň omezený vstup do zámku kvůli opravám. Právě zámek je cílem velkého množství turistů, sdělil starosta Vladimír Brtník (ODS). Zámecký areál by měl být podle kastelána Bohumila Norka plně přístupný od léta příštího roku.

"S hrdostí říkám, že Telč ve své historii nikdy nebyla tak krásná, opravená a upravená, jako je v současné době," uvedl starosta. Přibývá míst, kam se lze podívat. "Velikým turistickým lákadlem se ukázalo být naše podzemí, které jsme rozšířili před necelými dvěma lety," řekl Brtník. Město podle starosty nezve jen na památky, ale i na kulturní program. Přibývají také třeba stezky pro cyklisty.

Rekonstrukce zámku

Rekonstrukce státního zámku začala v roce 2020. Stavební část stojí okolo 150 milionů korun a další desítky milionů restaurátorské práce. Po dokončení bude zámecké muzeum přístupné celoročně. Zámek patří k nejnavštěvovanějším památkám Vysočiny, v letech před opravami tam ročně přišlo i okolo 100 000 lidí za rok.

30 let od zápisu do seznamu UNESCO

Telč si letos připomíná 30 let od zapsání do seznamu památek UNESCO. Pětitisícová Telč se na seznam UNESCO dostala díky své památkové rezervaci, do které patří renesanční zámek i rozlehlé náměstí.

"Je to rozhodně prestižní záležitost a také významný impuls pro rozvoj cestovního ruchu. Bylo to patrné i na nárůstu počtu návštěvníků ve městě a na jejich struktuře," uvedla Věra Peichlová z městského odboru kultury.

Informačním centrem města procházelo od roku 2015 do roku 2019 ročně 60 000 až 70 000 lidí. Kvůli epidemii minulé dva roky návštěvnost klesla, pohybovala se okolo 30 000 osob. "Nicméně začaly více jezdit rodiny s dětmi a senioři z Česka," uvedla.

V historickém centru Telče podle tamního pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) nebyly provedené žádné významné zásahy, které by ovlivnily jeho integritu nebo autenticitu. Stavební aktivity v památkové rezervaci a jejím ochranném pásmu se podle nich daří poměrně dobře usměrňovat.

Problémy podle vyjádření NPÚ působí dlouhodobě rozdílné názory majitelů domů v městské památkové rezervaci a pracovníků památkové péče na funkci a využití podkroví. S tím jsou podle památkářů spojené tlaky na změnu střešní krytiny a její vzhled, na množství reklamních tabulí na náměstí a podobně.

Zdroj: ČTK
Foto: redakce