07. dubna 2023
3 minuty čtení

V Telči byly otevřené nové výstavy v historickém areálu, kde byl domov důchodců

V Telči byla otevřená stálá výstava zaměřená na rašeliniště v opravené historické budově ve Špitální ulici, v níž byl naposled domov důchodců. Vytvoření nových výstavních prostor bylo součástí projektu, na kterém spolupracovali partneři z Česka a Rakouska. Výstavy jsou i v další části areálu, který bude přístupný denně kromě pondělí, řekl ředitel jihlavského Muzea Vysočiny Karel Malý při úvodní slavnosti.

"My jsme pro naši telčskou pobočku hledali nové umístění. Byli jsme na zámku, ale zámek se přestavuje," řekl ředitel. Pak se objevila možnost díky dotovanému projektu opravit areál bývalého domova, v němž kdysi byl i špitál.

"My jsme především strašně rádi, že ten dům našel nějaké smysluplné uplatnění," uvedl telčský starosta Vladimír Brtník (ODS) ke spolupráci s muzeem. Rakouští partneři projektu jsou z obce Liebenau, kolem níž jsou rozsáhlá rašeliniště. Rašeliniště jsou i na Telčsku.

Vytvoření stálé výstavy "Křehká krása rašelinišť" v jednom křídle bývalého domova stálo 4,6 milionu korun. Úvod je věnovaný regionální geologii, další dva sály významu rašelinišť. Část s názvem Krajina na houpačce pak přibližuje rašeliniště v širším okolí Telče. Příchozím se tam pohupuje pod nohama podlaha a některé části mobiliáře se kývají, pokud se jich dotknou.

"Chtěli jsme tím říci, že na těch rašeliništích je všechno rozhoupané - všechno se vám houpe pod nohama, je tam rozkolísané mikroklima a zároveň bohužel i ta udržitelnost je velice křehká," řekla hlavní kurátorka Klára Bezděčková. Dodala, že rašelinišť bylo v tomto území mnohem víc, mizela kvůli zásahům lidí. "I ty zbytky, které tady máme, jsou velice cenné a patří k nejcennějším částem přírody," uvedla. Rašeliniště jsou například v přírodní rezervaci Doupský a Bažantka u vsi Doupě.

Jaké další výstavy tu najdete?

Výstavy jsou také v dalším křídle opraveného areálu. Muzejní spolek tam připomíná historii města a sochaře a cestovatele Františka Vladimíra Foita (1900 až 1971). Výstava Pěšáci umění představuje díla malíře Petra Mirčeva a uměleckého kováře Davida Habermanna, otevřená bude do 7. května. V dalším křídle bude mít muzeum kanceláře a depozitáře.

Areál v telčské Špitální ulici byl prázdný od roku 2019, kdy byl ve městě otevřený nový domov důchodců. Česko-rakouský projekt, který zahrnoval opravy a nové využití bývalého domova, byl podle dřívějších údajů radnice za víc než 40 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Foto: Facebook Muzeum Vysočiny Jihlava