29. listopadu 2022
3 minuty čtení

V prostoru bývalé cukrárny v Třešti vznikne rozšířená expozice betlémů. Poprvé se otevře 19. prosince

Nic nepatří k Třešti tak moc jako její věhlasné betlémy. Od 19. prosince bude navíc veřejnosti zpřístupněná rozšířená stálá expozice betlémů v Schumpeterově domě. Vznikla stavební úpravou zhruba za dva a půl milionu korun v prostoru bývalé cukrárny. Na instalaci betlémů nyní pracují členové třešťského Spolku přátel betlémů. Expozici podle místostarostky města Evy Požárové doplnila také malá promítací místnost, kde budou moci lidé vidět krátký dokument o betlémářství.

"Film se bude pro návštěvníky promítat ve smyčce. Jmenuje se Rok betlémáře. Je v něm zmapováno, co se děje s betlémy po celý rok. Na jaře může betlémář vyřezávat či opravovat betlém, pak do něj sbírá kytičky, vyhlídne si v lese mech, na podzim pro něj jde na jistotu. Pak se začínají betlémy přestavovat. Dřív se v rodinách stavěly od 8. prosince, aby byly na Štědrý den hotové," řekla Eva Požárová, která je také členkou betlémářského spolku.

Okénkem nahlédnete do světničky

Na nové expozici pracují i třešťští betlémáři. Od konce října upravovali původní betlémy, nyní pracují na instalaci betlémů v nových sálech. Staví jich několik, včetně mohutných dřevěných konstrukcí, které musejí unést několikametrové vánoční scenérie. Jejich dílem je také dřevěná stěna s malým oknem, kterým lze nahlédnout do jednoho ze sálů. Je zařízený jako prostá světnice s kredencem, stolem i manželskými postelemi, přes které je postavený betlém. Jinde ho v malých příbytcích nebylo možné umístit.

Expozice betlémů byla doposud jen v zadních sálech Schumpeterova domu přístupných pouze ze dvora. Její součástí byl i betlém, který vzniká při každoročně pořádaném setkání řezbářů, už má více než 1300 figur. Jako nejmladší z vystavených betlémů je mu věnovaný poslední sál. Prohlídka bude začínat v první z místností s nejstaršími, ještě papírovými, betlémy.

Přestavba bývalé cukrárny

Využitím bývalé cukrárny, která měla vlastní vstup z ulice, získala expozice celé přízemí domu. Součástí rekonstrukce byly stavební úpravy, sanační a odvlhčovací práce, zazděné muselo být jedno z oken vedoucích do dvora, nové jsou elektrické rozvody. Celá expozice má také nové zabezpečovací zařízení a kamerový systém. Peníze na úpravu získal Mikroregion Třešťsko díky přeshraniční spolupráci zaměřené na prezentaci kulturního nebo přírodního bohatství, českých, moravských a rakouských regionů.

Zdroj: čtk
Foto: Eva Požárová