17. března 2023
5 minut čtení

V obcích kolem Jihlavy se chystají rekonstruovat staré školy či stavět nové

Některé obce na Vysočině připravují opravy a stavby škol, i kvůli zvýšení kapacity. Stonařov chce začít znovu využívat bývalou školu. Za 37 milionů korun v ní chce mít i novou kuchyni a jídelnu. Okolo 15 milionů bude stát úprava školy ve Vyskytné u Jihlavy. Do školní budovy chce investovat také Radostín nad Oslavou. Plánují to i další obce včetně Batelova, Dolní Cerekve nebo obce Cejle.

Ve Stonařově chtějí opravit bývalou školu, která nyní chátrá

Bývalá školní budova ve Stonařově slouží nyní podle starosty obce Ivana Šulce jako sklad a chátrá. Stavebně je propojená s pavilonem tříd, který stojí od 90. let minulého století. Před dvěma lety se obec rozhodla, že budovu zachová a zrekonstruuje. V přízemí má vzniknout nová kuchyně s jídelnou. Její vybudování spolu se zajištěním celého objektu a přípravou na vestavby v dalších patrech je součástí první etapy, na kterou už má obec zajištěného dodavatele. Náklady jsou přibližně 37 milionů korun.

Kuchyni a jídelnu školní areál potřebuje, protože žáci musejí kvůli stravování docházet podél frekventované silnice do mateřské školy. "Jsou tam velké časové ztráty, organizačně je to také náročné, protože prostory tam nejsou nikterak velké. Samozřejmě to vyžaduje pedagogický dozor na cestách a hlavně pro dojíždějící žáky je to stravování nedostupné, protože pak nestihnou navazující spoje," řekl Šulc.

Ve druhém patře budovy by mohla být v budoucnu školní družina a cvičná kuchyně a v půdní vestavbě ateliéry, přírodovědná učebna nebo místo pro pozorování hvězd. "Realizace bude odvislá od získání dotací, rozpočet obce máme okolo 28 milionů korun, část výdajů budeme pokrývat úvěrem, část z naspořených prostředků," řekl Šulc. Stavba by ideálně mohla začít letos v červnu.

Venkovní učebna i fotovoltaika, takové mají plány v Batelově

V Batelově chtějí na střechy školy a školky umístit fotovoltaickou elektrárnu. Podle starostky Lenky Charvátové budou náklady asi čtyři miliony korun. Pracuje se i na plánech na opravu školní družiny a elektroinstalace a na zřízení venkovní učebny a hřiště. Celkové náklady jsou odhadnuté na 40 milionů korun.

Vyskytná nad Jihlavou připravuje poslední etapu opravy mateřské a základní školy. Nutné je upravit její vstup, šatny a celou kuchyni, která bude nově na místě jídelny. Jídelna se přesune na místo kuchyně, kvůli zlepšení zásobovací cesty. "Musíme udělat vchod pro zásobování, čímž se naruší dosavadní rozložení prostor, takže vlastně musíme přízemí rekonstruovat celé," řekla starostka obce Hana Provázková. O tom, zda obec na stavbu získá dotace, se podle ní rozhodne nejdřív v dubnu.

Nová školka i tělocvična v Cejli

Velké investice do školy plánuje i obec Cejle. Chce stavět novou tělocvičnu, nad níž by byla nová mateřská škola s vyšší kapacitou, než má školka původní. Snahou je podle starostky Pavlíny Novákové mít místo i pro dvouleté děti. Ze staré mateřské školy by byla jídelna a kuchyně, vznikly by i nové učebny a zázemí pro pedagogy. Odhadované náklady jsou podle Novákové asi 80 milionů korun.

Kvůli zvýšení kapacity mateřské školy připravuje úpravu školní budovy i Dolní Cerekev. V přízemí by vznikla třetí třída školky. "V tu chvíli ale musíme udělat půdní vestavbu školy, protože vlastně zrušíme tři třídy v přízemí a naše škola má devět ročníků v devíti třídách, pak bychom neměli děti kam dát," řekl starosta Zdeněk Dvořák. Na úpravu už má obec projekt, stavební povolení i aktualizovaný rozpočet, který počítá s 44 miliony korun včetně vybavení. "Bez dotací jsme bez šance, ty náklady jsou vlastně celý náš rozpočet," řekl Dvořák. Podobně jako obec Cejle čeká na to, aby mohl žádat o evropské dotace z Regionálního operačního programu. Optimální by podle Dvořáka bylo to, aby se začalo stavět příští rok.

Novou budovu pro potřeby mateřské školy už staví ve své místní části Střížov Brtnice. Náklady jsou asi 17 milionů korun. Mateřská škola je podle starosty Jana Přibyla zatím v pronájmu v bývalé faře. Novou stavbaři budují na místě bývalé školy, kterou město nechalo zbourat. "Teď se dělá hrubá stavba, má to být dokončené do konce roku. Myslím si, že příští jaro tam budou děti nastěhované," řekl Přibyl. Novostavbu podle něho Brtnice naplánovala proto, že stav fary není dobrý, navíc ji farnost nechtěla prodat. "A ta rekonstrukce by asi vyšla na stejné peníze jako stavba nové školky," řekl Přibyl.

Zdroj: čtk
Foto: ilustrační, Ivona Kavalierová