20. prosince 2022
2 minuty čtení

V nových komunitních domácnostech se o sebe budou učit starat lidé s duševním onemocněním. Velká výzva pro ně i personál

Kraj Vysočina předal k užívání speciální komunitní domácnosti, ve kterých budou žít lidé s chronickým duševním onemocněním ve Věži. Dvanáct klientů s nižším stupněm postižení se od Nového roku bude učit o sebe starat, a to včetně vaření, úklidu, praní prádla a dalších činností, které souvisejí s životem v běžné domácnosti. Bude to velká výzva pro klienty i personál.

Pokud se start podaří, mají tito klienti velkou šanci zvládnout návrat do normálního života a začít fungovat třeba i bez nutnosti setrvání v pobytových sociálních či zdravotních zařízeních.

Domov ve Věži, v rámci kterého budou komunitní domácnosti fungovat, je jediným pobytovým zařízením pro osoby s chronickým duševním onemocněním v Kraji Vysočina a starají se zde celkem o 91 klientů. Otevřením nových domácností dochází nejen k navýšení kapacity zařízení, ale také k  výraznému zkvalitnění integrace klientů. Z ústavní péče, kde klienti téměř nemají možnost zapojit se do běžných každodenních úkonů souvisejících s chodem domácnosti, se někteří z nich přestěhují do domácností, kde se s pomocí personálu začnou o vše starat. „Nebude to pro ně jednoduché, ale jsou velice pozitivně namotivováni a věřím, že postupně vše zvládnou. Budeme jim s personálem maximálně nápomocni,“ podpořil klienty ředitel Domova ve Věži Vladimír Frič.

Pozemky poskytla zdarma obec

Dva komunitní domky se nacházejí v nové zástavbě obce Věž, v blízkosti hlavního objektu. Pozemky pro stavbu poskytla zdarma obec Věž. Stavba byla realizována v rámci dotační programu IROP, ze kterého se Kraji Vysočina podařilo získat 90 procent nákladů.

Zdroj: Tisková zpráva Kraje Vysočina