18. února 2023
2 minuty čtení

V nízkopříjmových rodinách knihy upozaďují. Sociální odbor jihlavského magistrátu spustil projekt Čtení na dobrou noc

Pokud máte doma knihy, nejlépe v češtině, leporela, říkadla, zkrátka takové, které rozvíjejí slovní zásobu zejména u malých dětí, a nepotřebujete je, můžete je darovat dětem v rodinách, kde nejsou knihy zejména z finančních důvodů prioritou. Darovat knihu můžete prostřednictvím odboru sociálních věcí na jihlavském magistrátu. Ideální je, když tam dopředu zavoláte nebo napíšete e-mail a domluvíte se.

Telefonní číslo je: 565 593 746 nebo e-mail alena.egersdorfova@jihlava-city.cz.

Čtení na dobrou

Z dlouhodobých výzkumů i zkušeností sociálních pracovníků vyplývá, že čtením se u dětí rozvíjí jejich pozornost, představivost a zlepšuje se jejich paměť. Významný vliv má čtení i na rozvoj jazyka a slovní zásoby. Společné čtení rodiče s dítětem pak posiluje vzájemné citové pouto, poskytuje prostor pro povídání si o životních hodnotách a osobních zkušenostech.

„Vliv čtení na utváření osobnosti dítěte a rozvoj schopnosti učit se je nepopiratelný,“ o tom jsou přesvědčeni sociální pracovníci zabývající se problematikou sociálně-právní ochrany dětí, sděluje vedoucí odboru sociálních věcí Jozef Labuda a doplňuje: „S prohlížením dětských knížek a čtením by se v rodinách mělo začínat co nejdříve. Bohužel se v naší praxi setkáváme často s rodinami, které se potýkají s finanční nouzí a nákup leporel a knih pro nejmenší tak pro ně není prioritou. S prvními knihami se děti setkávají až na prvním stupni základní školy, což je pozdě.“

Zdroj: jihlava.cz/jezkovyoci