12. října 2022
3 minuty čtení

V jihlavské nemocnici ročně vyšetří na mamografu přes 8 000 žen. Růžový říjen je měsícem prevence rakoviny prsu

Po celém světě probíhá v měsíci říjnu velká, dorůžova zbarvená osvětová kampaň, která má všem ženám připomenout, jak důležitá je prevence rakoviny prsu, zdravý životní styl, psychická pohoda i samovyšetření. Zároveň je takzvaný "pinktober" podporou všem ženám, kterým bylo toto onemocnění diagnostikováno. A protože v redakci  Mojejihlava.cz působí převážně ženy, budeme i my po celý měsíc zbarveny dorůžova nejen oblečením, ale i články. Už teď se můžete těšit na velký rozhovor s inspirativní Jihlavačkou, které byla rakovina prsu diagnostikována, a která je dnes díky sdílení svého příběhu tváří mnoha kampaní. Abychom vám čekání na rozhovor zkrátili, sdílíme vám mimo jiné návod na samovyšetření a také informaci, kdy si můžete zajít do jihlavské nemocnice na mamograf bez žádanky a objednání.

Zhoubné nádory prsu představují v současné době jeden z nejzávažnějších onkologických problémů u žen nejen v České republice, a proto lékaři apelují zejména na ženy nad 45 let, aby nepodceňovaly prevenci a chodily na pravidelná mamografická vyšetření. Ideálně, když jsou ještě doplněná o další metody, jako pravidelné samovyšetření prsou, nebo sono. 

V listopadu můžete na mamograf do jihlavské nemocnice i bez objednání

Jak naší redakci sdělila tisková mluvčí Monika Zachrlová, v jihlavské nemocnici udělali v loňském roce mamografický screening 8 174 ženám a na diagnostické mamografii bylo realizováno 1139 vyšetření. "Nemocnice Jihlava navíc opět připravuje Den zdraví, který se bude konat 9. listopadu 2022. Právě v tento den je vždy mamograf dostupný bez žádanky a předchozího objednání. Letos bude v naší modré chodbě spojující interní a diagnostický pavilon," doplnila Zachrlová.

Samovyšetření prsou jako základ

Pravidelným mamografickým vyšetřením je možné zjistit většinu nádorů v počátečním stadiu, tedy v době, kdy jsou dobře léčitelné. Vyšetření na mamografu je pro ženy od 45. roku věku každé dva roky plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění na základě žádanky od gynekologa či praktického lékaře. Seznam center, která jsou oprávněna prohlídky provádět, kontakty pro objednání i objednací doby jsou dostupné na www.mamo.cz.

U sonografického vyšetření prsou není věková hranice stanovena a je čistě na vás, jak často budete na toto vyšetření chodit.

Jak si doma vyšetřit prsa?

Tématu prevence rakoviny prsu se na celorepublikové úrovni věnuje tým mladých lékařek a lékařů, studentů a dalších profesionálů sdružujících se v projektu LOONO.cz. Právě zde můžete najít drtivou většinu odpovědí na vše, co vás v souvislosti se samovyšetřením prsou a prevencí rakoviny prsu zajímá.

Tento tým také připravil skvělé instruktážní video, které vám ukáže, jak si doma správně vyšetřit svá prsa. S radostí vám ho zde sdílíme.

Autorka: Ivona Kavalierová
Zdroje: www.loono.cz, VZP
Foto: pixabay.com