18. ledna 2023
3 minuty čtení

V jihlavské nemocnici budou od nynějška operovat roboti

Jihlavské nemocnici bude nyní nově sloužit nejmodernější robotický operační systém. Využívat ho budou operatéři napříč chirurgickými obory. Vybavení za desítky milionů korun je jediné na Vysočině.

Pro pacienty nové zařízení znamená menší operační rány, lepší hojení, nižší výskyt komplikací a dřívější návrat do běžného života.  Lékař díky operačnímu systému Da Vinci XI provádí zákrok z operačního sálu, ale bez kontaktu s tělem pacienta.

„Robotická technologie řeší složité a náročné operace
z několika vpichů, podobně jako laparoskopie, avšak umožňuje větší rozsah pohybu, je velmi precizní. Studie srovnávající všechny typy operací, od otevřených přes laparoskopické až po roboticky asistované, prokazují výhody robotického přístupu v
řadě operací, proto jsou vyhledávané. Rekonvalescence a návrat do běžného života jsou po robotickém zákroku velmi rychlé,“
jmenuje primář urologického oddělení Jaroslav Ženíšek.


Chirurgická základna má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360 ti stupňový pohyb nástroje. Druhou částí robota je ovládací konzole. Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat.

Nejmodernější operační systém využijí v Jihlavě chirurgové několika oborů. „Využití je nevíce u urologických, onkogynekologických a chirurgických výkonů. Jako první využijí systém urologové při operacích prostaty. Zahájení robotické operativy nám umožní nadále udržet krok s moderními postupy v medicíně také v chirurgických oborech, dosud se nám to dařilo především v našich centrech užívajících soudobá léčiva. Je to dobrá zprávy pro všechny občany Kraje Vysočina,” dodává ředitel Lukáš Velev.

Pořizovací cena operačnímu systému Da Vinci XI byla 64 827 444 Kč včetně
DPH.

Zdroj a foto: Tisková zpráva Nemocnice Jihlava