18. července 2022
4 minuty čtení

V jihlavské MHD se loni svezlo 14 milionů lidí

Městskou dopravu v Jihlavě využilo v minulém roce 14,1 milionu cestujících, o šest procent víc než předloni. V obou těchto letech ale byla poptávka nižší kvůli epidemii koronaviru. V porovnání s rokem 2019 byl loňský počet přepravených lidí nižší o 12 procent. Podobně se vyvíjely tržby z MHD, které za uplynulý rok byly 39,3 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy Dopravního podniku města Jihlavy zveřejněné ve sbírce listin. Akciovou společnost vlastní město.

Podle rozhodnutí jihlavského zastupitelstva se od letošního května zvýšily ceny jízdenek v MHD, většinou šlo o nárůst do 30 procent. Ceny podle radnice stouply po 12 letech kvůli zdražení paliv a energií. Nově mohou cestující platit za jízdu i bankovní kartou. Vydají tak o šest korun méně, než kdyby koupili jízdenku u řidiče, uvedla radnice teto týden na webu.

Dopravní podnik měl na konci minulého roku 39 trolejbusů a 40 autobusů. V součtu jeho vozy podle výroční zprávy ujely 2,799 milionu kilometrů. Tržby z MHD loni meziročně stouply přibližně o dvě procenta na 39,3 milionu korun. Před epidemií v roce 2019 ale tyto tržby převýšily 49,7 milionu Kč. Město v uplynulém roce poskytlo podniku na ztrátovou městskou dopravu kompenzaci skoro 99 milionů korun, podobně jako v roce 2020. O rok dřív činil příspěvek města 83 milionů.

Městská firma vykonává také další podnikatelské činnosti, provozuje například mycí linku, dělá technické kontroly nákladních aut a měření emisí, nabízí zájezdovou dopravu. Z prodeje vlastních výrobků a služeb měla společnost loni tržby 49,2 milionu Kč, její celkový čistý obrat byl 163 milionů Kč. Roční hospodaření ukončila ziskem 1,855 milionu Kč.

Zdroj: čtk,
foto: www.jihlava.cz


 

Dále doporučujeme