20. října 2022
4 minuty čtení

V Jihlavě vstoupí ODS a lidovci do koalice s ANO, jen pokud v ní nebude Nagyová

Vládnoucí kolalice se rodí. V Jihlavě podpořili zástupci kandidátky ODS a lidovců vstup do koalice s hnutím ANO, avšak s podmínkou, že v ní nebude obžalovaná Jana Nagyová (ANO), která byla v komunálních volbách zvolená jihlavskou zastupitelkou. Uvedli to v dnešní tiskové zprávě. Lídr ANO Radek Popelka řekl, že si hnutí k tomuto požadavku bere čas na rozmyšlenou, reakci by mělo zveřejnit v pátek. ANO komunální volby v Jihlavě vyhrálo, kandidátka ODS a lidovců byla druhá nejúspěšnější.

Jana Nagyová čelí společně s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem obžalobě v případu dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo. V senátních volbách na Jihlavsku kandidovala proti předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi z ODS, který ji porazil.

Bez Nagyové?

Zástupci ODS a KDU-ČSL v dnešní zprávě uvedli, že po měsíci vyjednávání směřují ke koalici s ANO, ale bez Nagyové. Což je podmínka, kterou zavázali vyjednávací tým. "Pro členy ODS a KDU-ČSL v Jihlavě je nepřekročitelnou překážkou pro tvorbu koalice spolupráce s trestně stíhanými osobami," uvedl lídr kandidátky Petr Ryška (ODS).

Možnosti vytvoření radniční koalice projednávala místní rada ODS s městským výborem KDU-ČSL naposled ve středu. Podle dnešní zprávy podpořili jediné možné zbývající řešení, které se podle nich dá nazývat sňatkem z rozumu. Programové priority s ANO v Jihlavě jsou podle občanských demokratů a lidovců až na výjimky ve shodě a koalice by byla dostatečně silná. Bez Nagyové by měla v městském zastupitelstvu 24 hlasů z celkových 37.

ANO obsadí v jihlavském zastupitelstvu 14 míst, kandidátka ODS a KDU-ČSL jich získala 11. Do zastupitelstva se ještě dostaly tři subjekty, které mají po čtyřech mandátech. Je to SPD, STAN a kandidátka Pirátů a Fóra.

Případná koalice ODS s lidovci, STAN, Pirátů a Fóra by měla v zastupitelstvu těsnou většinu 19 hlasů a byla by příliš křehká, uvedl David Beke, předseda místního sdružení ODS a člen vyjednávacího týmu. Jednání podle zprávy nevedla k cíli kvůli různým názorům a vysokým požadavkům oslovených stran. Širokou koalici bez SPD, která by měla 33 hlasů, jednoznačně odmítli Starostové, neshody byly podle vyjádření ODS a lidovců i v programu.

Lídr STAN Radek Hošek ČTK v úterý řekl, že Starostové nechtějí do koalice, v níž by bylo ANO, protože jim vadí obžalovaná Nagyová. Spolupráce ODS a KDU-ČSL, ANO a Pirátů s Fórem podle občanských demokratů a lidovců skončila kvůli personálním požadavkům Pirátů a Fóra, ani tam podle nich nebyla shoda na prioritách u některých projektů.

Primátorka Karolína Koubová, která vedla kandidátku Pirátů a Fóra ve středu ČTK řekla, že chtěli vyjednat dva uvolněné zástupce ve vedení města. Otázka podle ní byla i to, jestli jít do koalice s hnutím ANO.

Padesátitisícovou Jihlavu poslední čtyři roky řídilo Fórum Jihlava s ODS, lidovci, Piráty a koalicí Žijeme Jihlavou, v níž byla TOP 09 se Zelenými. Hnutí ANO vyhrálo i minulé volby, ale skončilo v opozici.

Zdroj: čtk, foto: redakce