27. dubna 2023
3 minuty čtení

V Jihlavě se rýsuje dohoda s obyvateli Tyršovy ulice, chtějí garanci ochrany při stavbě arény

V Jihlavě se rýsuje dohoda s obyvateli domů v Tyršově ulici kvůli chystané stavbě Horácké multifunkční arény (HMA) za 1,9 miliardy korun. Radnice ji nechá postavit místo starého stadionu, který zbourá. Lidé z blízké ulice chtějí garanci ochranných opatření před dopady stavby, jako je hluk, vibrace, prach a osvětlení. Podali kvůli tomu námitku k vydání demoličního výměru, a pak i námitku na ministerstvo pro místní rozvoj kvůli možné systémové podjatosti jihlavského stavebního úřadu a krajského úřadu. Řízení by se kvůli tomu podle primátora Petra Ryšky (ODS) mohlo protáhnout o měsíce.

To, že se obě strany po středečním jednání blíží k dohodě, potvrdili na dnešní tiskové konferenci primátor i právní zástupce obyvatel Tyršovy ulice Jaroslav Homolka. Dohoda by podle nich mohla být podepsaná v nejbližších dnech, následovat by mohlo stažení námitky podjatosti. Homolka uvedl, že na tom ale musí být shoda mezi jeho klienty.

"To zásadní sdělení je, že v tuto chvíli jsme k dohodě došli a když nebudou nějaké komplikace, tak pevně věřím, že bychom si mohli vyjít vstříc a že by stavba mohla začít v létě," řekl Ryška. Podotkl, že kromě podpisu dohody musí také ještě zastupitelé města příští měsíc schválit peníze na další ochranná opatření z ní vyplývající, která jdou nad rámec těch, s nimiž se zatím počítalo. Výši těchto nákladů neuvedl.

"Nikam dál jsme se asi dostat nemohli," řekl Homolka k návrhu dohody. Uvedl, že obyvatelé domů v Tyršově ulici nechtěli bojkotovat stavbu, v jejich zájmu podle něj bylo vyjednat přijatelné podmínky, v jakých budou žít po dobu výstavby.

O demoliční výměr muselo město požádat znovu, protože nestihlo zahájit bourání vloni. Přípravy na stavbu arény se protáhly i vzhledem k tomu, že do výběrového řízení přišly vyšší cenové nabídky, než Jihlava očekávala. Stavbu chce zadat firmě GEMO, která nabídla nejnižší cenu. Radnice nedávno uvedla, že pokud začnou stavební práce na přelomu června a července, měla by být aréna dokončená do září 2025.

Obyvatelům v Tyršově ulici se například nelíbilo, že budou stavbaři pracovat i o víkendech. Homolka uvedl, že to jsou schopní akceptovat při splnění určitých podmínek. "V podstatě jsme dohodli, že aspoň ty hlučné práce o víkendech omezíme na nějakou přijatelnou dobu," řekl. Sledovat se také bude případné poškození domů, vyšší bude ochranná bariéra.

Starý zimní stadion v Jihlavě je od loňska kvůli špatnému zastřešení zavřený, hokejová Dukla hraje zápasy v Pelhřimově a Jindřichově Hradci. Na projekt má město slíbených 800 milionů korun dotací od kraje a Národní sportovní agentury. Námitky proti výběru stavební firmy podalo koncem března neúspěšné sdružení firem Metrostav DIZ, OHLA ŽS a Podzimek. Poté, co dostalo vysvětlení radnice, už znovu výběr nenapadlo.

Zdroj: čtk
Foto: redakce