27. března 2023
3 minuty čtení

V Jihlavě se hojně vyrábí zákopové svíčky pro Ukrajinu. Vyrobeny jich byly už stovky

S pomocí českých dobrovolníků v Ukrajinském domě vyrábí uprchlíci zákopové svíčky pro své vojáky. Nejdříve je na Ukrajinu převáželi lidé, kteří tam měli cestu, příští týden tam speciálně pojede naložené auto. Kromě svíček, na nichž si mohou vojáci na frontě ohřát jídlo nebo usušit mokré ponožky, dostanou z Jihlavy také jiné drobné dárky, svítilny i čokoládu. Výroba svíček bude pokračovat, dokud to bude potřeba.

„Jsem překvapený, připomíná mi to atmosféru té doby covidu, lidé se chtějí zapojovat. Nosí svíčky, plechovky, nosí dokonce čokolády, zubní pasty a baterky pro ukrajinské vojáky," řekl Radim Fiedler z organizace F POINT, která se věnuje práci s cizinci. Uvedl, že s nápadem přišli sami Ukrajinci. Zákopových svíček už se vyrobily stovky, do práce se postupně zapojilo pět desítek lidí. Podle Fiedlera se teď zákopové svíčky dělají i jinde v Česku. „Určitě nejsme jediní, ani v Jihlavě. Slyšeli jsme, že je vyráběli i skauti," uvedl.

Svíčky vojákům v zákopech vydrží i několik hodin. Moc se z nich nekouří, takže je kvůli tomu Rusové neobjeví, řekla Tatiana, která pomáhala práci organizovat. Kolik zákopových svíček se už v Jihlavě vyrobilo, nepočítá. Jak uvedla, co se udělalo, to se rychle odeslalo. Jde o nízké plechovky vyplněné zatočeným pruhem kartonu, který se postupně zalévá voskem z roztavených svíček. Dnes poprvé byly plechovky v Ukrajinském domě zdobené samolepkou s přáním v ukrajinštině, aby vojáky chránil bůh a vrátili se. Samolepky nechal udělat český dobrovolník.

Mezi těmi, kteří svíčky převáželi, byla Ukrajinka, která jela domů za synem, který také bojuje. „Nabalila dvě tašky svíček a místo toho, aby mu vezla nějaké sladkosti, tak dvě tašky vezla pro ty vojáky," řekl Fiedler.

Lidé, kteří chtějí pomoci, mohou dál nosit plechovky a svíčky. Vojákům mohou přidat do auta, které na Ukrajinu pojede 3. dubna, i další potřebné věci, například vitamíny, proteinové tyčinky, náplasti, obvazy, zubní pasty a kartáčky, svítilny a jiné menší věci. Nosit je mohou do Ukrajinského domu nebo do organizace F POINT. Podrobnosti jsou na facebooku.

Ukrajinský dům v Jihlavě funguje od loňského března. Tvoří ho dvě patra pro dočasné ubytování a přízemí, ve kterém je komunitní centrum. Své služby tam poskytuje i F POINT.

Zdroj: čtk
Foto: Facebookové stránky F point

 

Dále doporučujeme