14. května 2022
2 minuty čtení

V Jihlavě se budete moci bezplatně a anonymně otestovat na infekci HIV

V Jihlavě je připraveno pro širokou veřejnost anonymní testování na HIV infekci zdarma a to v úterý 17. května 2022 od 14:00 do 18:00 hodin. Sanita bude umístěna u vedlejšího vstupu obchodního centra CITY PARK (vstup z ulice U Dlouhé stěny). K dispozici budou rychlotesty, tzn. že výsledek obdrží zájemce do 20 minut. Testuje se z kapky krve z prstu. Není nutné se objednat.

Třetí květnovou neděli si po celém světě připomínáme oběti nemoci AIDS. Cílem kampaně Světlo pro AIDS je varovat před touto nemocí a působit osvětově. 

Zdravé město Jihlava si ve spolupráci s partnery projektu připravilo dvě aktivity. Tou první je, že se můžete  nechat otestovat na HIV zdarma a druhou aktivitou je přednáška pro mládež s HIV pozitivním člověkem. Promítání dokumentu o AIDS spojené s osobní výpovědí se uskuteční 19. května v kině Dukla od 9.00 a 11:00 hodin. Nabídku k účasti dostali žáci prostřednictvím odboru školství, kultury a tělovýchovy.

Česká republika eviduje přes 4000 HIV pozitivních osob

Ve střední Evropě nejsou počty zjištěných HIV pozitivních tak závratné, nicméně jisté obavy můžeme zaznamenat i v souvislosti s příchodem lidí z východu. V loňském roce Česká republika zaregistrovala 233 nových HIV pozitivních případů.  K 31. 12. 2021 bylo v ČR vykázáno 4 074 HIV pozitivních osob. 

Osvětovou zdravotní kampaň Světlo pro AIDS realizuje Zdravé město Jihlava ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem, Zdravou Vysočinou, CITYPARKEM a organizací Rozkoš bez RIZIKA. Vše za finanční podpory Magistrátu města Jihlavy a Zdravého kraje Vysočina.

Zdroj: www.jihlava.cz, foto: pexels.com

Dále doporučujeme