15. února 2023
2 minuty čtení

V Jihlavě přibývají žádosti o zrušení živností kvůli povinným datovým schránkám

V Jihlavě přibývají žádosti o zrušení živností, podle tamního živnostenského úřadu to je většinou kvůli povinně založeným datovým schránkám, jež lidé nechtějí. Žádosti často podávají senioři, kteří už nepodnikají. Tento měsíc už živnostenský úřad zrušil přes 300 živností, zatímco běžně vyřizuje takových žádostí měsíčně deset až dvacet.

V Jihlavě začaly přibývat žádosti o zrušení živnosti loni v listopadu, kdy jich úředníci vyřešili 108 za měsíc. V prosinci požádalo o zrušení živnostenského oprávnění 120 lidí, v lednu jich bylo 130. Počet dál stoupá. Například tento týden v pondělí pracovníci živnostenského úřadu obsloužili 90 žadatelů o zrušení živnosti.

Správní řízení může trvat až třicet dní, dalších patnáct dnů je lhůta na odvolání. Úřad se ale snaží většinu žádostí vyřešit rychle. "Když k nám člověk přijde zrušit živnost osobně, správní řízení uzavřeme na počkání v tentýž den. Vydáme rozhodnutí, a pokud se člověk na místě vzdá odvolání, je to v ten den vyřízeno," uvedl Kubišta.

Datové schránky slouží zejména k elektronickému doručování dokumentů. Ministerstvo vnitra začalo s jejich zřizováním 1. července 2009, kdy vstoupila v platnost příslušná vyhláška. Ta mimo jiné stanovila, že do listopadu téhož roku musí mít datovou schránku společnosti zapsané v obchodním rejstříku, úřady a státní instituce.

Od začátku letoška se okruh povinných rozšířil o živnostníky, spolky, bytová družstva a společenství vlastníků jednotek či nadace. Na začátku roku fungovalo 1,7 milionu datových schránek, do konce března má počet stoupnout zhruba na 3,9 milionu. Schránku zřizuje ministerstvo vnitra automaticky. Dobrovolné zůstalo používání datové schránky pro soukromé fyzické osoby, protože poslanci na poslední chvíli povinnost v zákoně zrušili.

Zdroj: čtk, foto: redakce