22. března 2023
2 minuty čtení

V Jihlavě přibudou jednosměrné ulice a křižovatky, kde budou řidiči aut dávat nově přednost zprava

Změny v dopravě v jihlavských ulicích začnou platit od května s novým systémem parkování aut. Jihlava rozšíří lokality se zpoplatněnými parkovacími místy. Teď už připravuje nástřik vodorovných modrých čar pro nové parkovací zóny. 

Klidnější doprava?

V širším centru Jihlavy teď řidiči dávají přednost autům jedoucím zprava na 56 křižovatkách. Od května se počet zvýší o dalších 14 křižovatek. Podle radnice by to mělo přispět ke zklidnění dopravy, protože řidiči budou muset na těchto křižovatkách dávat větší pozor a zpomalí.

Nové jednosměrné ulice

Jednosměrné budou od května nově ulice Mahlerova, Malátova, Na Hliništi a část Židovské ulice. Dopravní režim se změní i v Tyršově ulici okolo gymnázia. Zůstane jednosměrná, ale v opačném směru, od kina Dukla k zimní sportovní hale. Podle radnice se tam pak zlepší podmínky pro parkování a sníží se hluk v ulici, protože jí auta nebudou projíždět do kopce, ale z kopce.

Změny v parkování

Změny v parkování se od května budou týkat centra a přilehlých území, kde bydlí přibližně 8000 lidí. Další lokality s parkovacími zónami budou přibývat ještě letos a příští rok. Důvodem těchto změn je podle radnice rostoucí počet aut, pro něž není dost odstavných ploch.

Na svislých dopravních značkách budou barevně odlišené tři režimy parkování. Většina parkovacích stání bude v modrém režimu, to znamená, že budou určená hlavně pro místní obyvatele a podnikatele. Návštěvníci tam budou moci stát krátkodobě a zaplatí vyšší sazbu. Dojíždějící do Jihlavy budou moci ve všedních dnech parkovat v zónách vyznačených oranžově. Fialovou barvou budou značené zóny určené místním lidem, podnikatelům i návštěvníkům. Návštěvníci tam budou mít ve vyhrazeném čase zvýhodněnou sazbu.

Zdroj: čtk
Foto: redakce