05. dubna 2022
2 minuty čtení

V Jihlavě povede kandidátku Pirátů a nezávislých z Fóra primátorka Koubová

 Jihlavě povede kandidátku Pirátů a nezávislých osobností z Fóra Jihlava pro podzimní komunální volby primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Uspěla v primárních volbách, které skončily v neděli večer. Informace zveřejněné na pirátském fóru dnes ČTK potvrdil Vít Žáček z místního sdružení Pirátů. Koubová vede jihlavskou radnici první volební období.

"Kandiduji, protože nerada odcházím od rozdělané práce a protože vidím tým, který to má stejně," uvedla Koubová v kandidátské řeči zveřejněné na internetu.

Na vzniku společného volebního projektu se zkratkou PiFo se Piráti s lidmi z Fóra dohodli na začátku letošního února. V primárních volbách se o první místo na této kandidátce vedle Koubové ucházel Pirát Viktor Dvořák, který podle údajů na webu soukromě podniká. Primátorka získala v prvním kole hlas od všech hlasujících a protikandidát od tří. "Takže zvítězila už v prvním kole," řekl Žáček.

Nový projekt PiFo

Statutární město vede Fórum Jihlava s ODS, lidovci, Piráty a Žijeme Jihlavou. Piráti šli do minulých voleb v trojkoalici Žijeme Jihlavou s TOP 09 a Zelenými. Tato trojkoalice dostala deset procent hlasů a v jihlavském zastupitelstvu získala čtyři mandáty z celkových 37. Po letošním ohlášení vzniku nového projektu PiFo informovali zástupci Pirátů o tom, že mají samostatný klub, protože je partneři ze Žijeme Jihlavou vyloučili. Minulý měsíc TOP 09 oznámila, že novou kandidátku bude připravovat se Zelenými.

Jméno lídra pro podzimní volby v Jihlavě už zveřejnila i KSČM. Stejně jako před čtyřmi lety jím bude Ladislav Vejmělek.

Zástupci lidovců a ODS zatím v Jihlavě zvažují možnost společného postupu i samostatné kandidátky. Občanští demokraté by se měli rozhodnout do sněmu, který bude 11. dubna. Lidovci budou mít členskou schůzi 25. dubna, řekl dnes ČTK náměstek primátorky Martin Laštovička z KDU-ČSL.

Zdroj: čtk, foto zdroj: Město Jihlava