12. ledna 2023
3 minuty čtení

V Jihlavě budou lidé volit v 58 okrscích, za nemocné v komisích jsou náhradníci

V Jihlavě budou lidé odevzdávat hlas v prezidentské volbě v 58 volebních okrscích. Ve volebních komisích bude pracovat okolo 400 lidí, za členy, kteří vypadnou, například kvůli nemoci, má město připravené náhradníky. Voličských průkazů pro první kolo volby vydala radnice 588, dalších 508 voličů si zatím obstaralo průkaz pro případné druhé kolo volby. 

Možnost vyzvednout si voličský průkaz pro první kolo volby skončila ve středu, o průkazy pro druhé kolo se ještě dá žádat. "V minulých volbách prezidenta republiky bylo vydáno 1528 voličských průkazů," uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk.

Databáze náhradníků do volebních komisí by mohla být potřeba i pro druhé kolo prezidentské volby. "Přece jenom máme chřipkovou epidemii a mezi prvním a druhým kolem je čtrnáct dní," řekl Tibor Fehér z městského oddělení, které má přípravu voleb na starosti. V první řadě budou komise doplňované zájemci z řad občanů. Pro případ nouze bude v pohotovosti také 15 úředníků města. "Kdyby nastala taková situace, tak někoho vylosujeme, aby to bylo spravedlivé," uvedl.

Volební místnosti budou v Jihlavě stejné jako při loňských podzimních komunálních a senátních volbách, sčítání voličských hlasů bude tentokrát jednodušší. Pracovníci do volebních místností už týden navážejí vybavení, včetně zástěn, volebních schránek a nástěnek, na kterých bude i seznam osmi kandidátů na prezidenta a informace o tom, že devátý, odborářský předák Josef Středula, od kandidatury odstoupil. Pokud ale volič požádá o hlasovací lístky ve volební místnosti, dostane sadu se všemi devíti lístky, podle Fehéra to vyplývá z pokynu ministerstva vnitra.

Padesátitisícová Jihlava dostala pro prezidentskou volbu pro město a 49 obcí, které má ve správním obvodu, 78.000 hlasovacích lístků. Například průkazů členů okrskových komisí radnice převzala 2000.

V Jihlavě byla v roce 2018 účast v prvním kole prezidentské volby podle Českého statistického úřadu 62,3 procenta a ve druhém kole 67,17 procenta. Miloš Zeman dostal ve druhém kole 51 procent hlasů, Jiří Drahoš 49 procent.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová
 

Dále doporučujeme