25. září 2022
3 minuty čtení

V Brtnici vystavují čeští a rakouští studenti inspirovaní tvorbou významného architekta a designéra Josefa Hoffmanna

Chodíte rádi na výstavy? Tak to si určitě nenechejte ujít výstavu v Brtnici u Jihlavy. K vidění je na ní mobiliář a další objekty, které vytvořili čeští a rakouští studenti inspirovaní tvorbou významného architekta a designéra Josefa Hoffmanna. Práce jsou umístěné v areálu Hoffmannova rodného domu, kde je jeho muzeum. Výstava Reinterpretace Josefa Hoffmanna bude otevřená do 30. října.

"Při proměně stálé expozice chceme pracovat i s některými vybranými kusy z workshopu," řekl ČTK Rostislav Koryčánek, kurátor architektury a designu Moravské galerie v Brně. Stálá výstava se v Muzeu Josefa Hoffmanna dlouho výrazněji neměnila. Novou podobu by měla dostat do prosince. "Prezentace pro veřejnost bude až v dalším roce, před zahájením výstavní sezony na jaře," uvedl kurátor.

Ze studentských prací by mohl být dopracován návrh laviček, které se dají modulárně skládat, tak, aby se daly vyrobit pro muzeum a jeho okolí. "Bavili jsme se o tom, co je reálné použít. Lavičky se mi moc líbily, věřím tomu, že tady najdou své místo," uvedla brtnická starostka Miroslava Švaříčková (za ODS).

Práce vystavené v rekonstruované stodole domu jsou výsledkem dvou workshopů. Při prvním setkání českých a rakouských studentů z let 2018 a 2019 vznikly designové prototypy. Letos na jaře pracovali studenti Fakulty výtvarných umění VUT Brno a New Design University sídlící v rakouském městě St. Pölten i přímo v Brtnici na 3D interpretaci Hoffmannových návrhů vzorů.

Rodný dům Josefa Hoffmanna spravuje Moravská galerie v Brfně

Rodný dům Josefa Hoffmanna je v majetku města. Od roku 2006 ho spravuje Moravská galerie v Brně. Muzeum je společným pracovištěm galerie a vídeňského Muzea užitého umění. Hoffmannův rodný dům s upravenou zahradou v letošní sezoně navštívilo okolo 15 000 lidí, přijíždějí i z německy mluvících zemí.

Kdo byl Josef Hoffmann?

Josef Hoffmann se v Brtnici narodil 15. prosince 1870. Svou prací zásadně ovlivnil vývoj architektury a designu 20. století. Architekturu studoval na vídeňské akademii u Karla von Hasenauera a Otto Wagnera. V roce 1897 se podílel s Gustavem Klimtem a dalšími umělci na založení Sdružení výtvarných umělců Rakouska - Secession.

Stěžejním bodem Hoffmannovy kariéry bylo založení uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte v roce 1903. Architekt zasáhl téměř do všech oborů uměleckého řemesla: navrhoval sklo, porcelán, kovy, šperky, nábytek a vzoroval kolekce textilií. Zemřel ve Vídni v roce 1956.

Zdroj: čtk
Foto: redakce