11. října 2023
3 minuty čtení

V Brazílii celníci čučeli na hokejky jak puk! Dukla Jihlava průkopníkem hokeje v exotické zemi

V úterý 19. září bylo podepsáno memorandum o spolupráci mezi Duklou Jihlava a Brazilským hokejovým svazem. Dohoda o přípravě a pořádání seminářů pro trenéry, workshopů na ledě pro trenéry i hráče všech věkových kategorií a celkové pomoci v rozvoji brazilského ledního hokeje vznikla na základě oslovení vedení jihlavského celku Generálním konzulem České republiky v São Paoulu.

Zájem o hokej v poměrně exotické destinaci je nemalý, a tak trochu neuvěřitelná nabídka na spolupráci, dostala díky memorandu jasné rozměry.
„Memorandum počítá s tím, že trenéři i vybraní hráči navštíví Duklu Jihlava, kde absolvuji stáž a rozvojový kemp. Při pobytu v Brazílii jsem jim předal řadu metodických materiálů a podkladů na rozvoj hokejových dovedností, absolvoval řadu seminářů na téma výchova hráče, práce s mládeží, powerskating, systém výchovy v Čechách, metodika u nás atd. Také jsem předal hokejové dárky, například od Dukly Jihlava mládež,” popisuje první zkušenosti jednatel Dukly Jihlava a hokejový velvyslanec Bedřich Ščerban.

V Brazílii postavili nedávno první stálou ledovou plochu a chtějí budovat hokejové týmy. Připravují stavbu klasické hokejové haly s plnohodnotným hřištěm a propagaci jak hokeje, tak samotného bruslení.

„Ředitel hokejového svazu, pan Ferreira, dal dohromady tým skvělých lidí, kteří ve skromných podmínkách začínají pomalu, ale s velkým nadšením, budovat zázemí ledního hokeje v Brazílii. Dávají dohromady týmy, hlásí se jim zájemci o hokej. Stadion je plný od rána do večera. Jsou vděčni za každou lekci na ledě, za každou radu a informaci. Kabiny a zázemí mají na nízké úrovni. Zato nadšení, snaha, a vděčnost za každou lekci, doporučení a radu jsou veliké,” popisuje aktuální osobní zážitky s brazilskými hokejisty Bedřich Ščerban.

Pří příletu zažil situace odpovídající hokejovému misionářství, kdy cestující i celníci na letišti nevěřícně koukali na hokejky a přemýšleli, k čemu slouží. Vzhledem k okolnostem se ale situace v Brazílii může rychle měnit.

„Asi se nedá očekávat, že v dohledné době nastoupí brazilský hokejista v dresu Dukly, ale věřím, že my roli hokejových misionářů, splnit umíme,” dodává Ščerban.

Zdroj a foto: www.hcdukla.cz