03. června 2023
3 minuty čtení

Ulice Jana Masaryka se proměnila v barevnou promenádu. Festival Landscape chce otevřít diskuzi o veřejném prostoru

Díky festivalu Landscape se jihlavská ulice Jana Masaryka proměnila v promenádu vyzdobenou velkoplošnou malbou i netradičními místy k posezení. Jindy parkovací plocha bude až do příštího čtvrtku sloužit kultuře.

Prostřednictvím festivalu, jehož smyslem je podle organizátorů také otevírat diskuse o vyžívání veřejného prostoru, získala Jihlava dočasně desítky děl umístěných v ulicích, parcích i sídlištích, řekla kurátorka festivalu Lucie Poláčková.

"Základní dohoda s umělci je taková, že ta díla tady budou po dobu konání festivalu, to znamená do začátku října. Nicméně pokud bude vůle města taková, aby zde třeba některá díla zůstala, pak je to na dalším jednání a myslím si, že ta cesta je otevřená," řekla Poláčková, která zároveň pracuje v Útvaru městského architekta jihlavského magistrátu.

Festival, který se v ulicích města prezentuje mimo jiné mohutnou barevnou zdí ze slisovaných plastových lahví Ivana Kafky, kterou nazval Tři škrty/ Vzestupné nebo sestupné tendence, nebo velkou kovovou plastikou City, jejíž autorkou je Lucie Melková, se dotkl i témat komunitních zahrad. Z podnětu Poláčkové vznikla u jednoho ze sídlišť zahrádka vytvořená ateliérem Flowers & Gardens. Vysázená byla ve čtvrtek. Obyvatelé domu jen dostali do svých schránek výzvu, ať ji chodí zalévat, a informaci o tom, že vysazená zelenina je jim k dispozici.

Festivalová zahrádka může být podle Poláčkové drobným průzkumem toho, zda by lidé ze sídlišť měli zájem jako zahrádky využívat plochy zeleně v okolí svých domů.

Ulici vyzdobili studenti z Helenína

Možnost vyzdobit ulici Jana Masaryka dostali studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín. Jen vytvoření velkoplošné malby na vozovku jim trvalo dva dny. Příprava ale byla podle ředitelky školy Silvie Čermákové delší a podíleli se na ní žáci všech školních ateliérů. Motivem se jim stala komunikace na komunikaci. Kromě malby odkazující na komiksové bubliny s komunikací souvisí i stylizovaná místa k sezení evokující zpovědnice. Tvorba žáků podle Čermákové přispěla k tomu, že se z místa rozděleného vozovkou jako příkopem stalo náměstí a celistvá plocha mimo jiné pro sportovní aktivity.

"Je to ukázka možností, jak by město mohlo s touto piazzettou Jana Masaryka pracovat do budoucnosti," řekl zakladatel festivalu Landscape Dan Merta. Tím základním přínosem festivalu pro Jihlavu podle něho je, že lidé dostanou na několik měsíců důvod procházet přehlížená nebo neznámá místa v Jihlavě, protože budou směřovat za konkrétními uměleckými díly. Poslouží jim k tomu podrobná mapa, s více než 30 vyznačenými místy uměleckých intervencí ve veřejném prostoru.

Zdroj: ČTK
Foto: Žaneta Burianová, se svolením