20. května 2022
3 minuty čtení

Třeštice na Jihlavsku je vesnicí roku Kraje Vysočina. Gratulujeme

Kdo zná obec Třeštice na Jihlavsku, konkrétně "na půl cesty" mezi Třeští a Telčí, jistě dá porotě zapravdu, že ji zvolila jako Vesnici roku Kraje Vysočina právem. Cenou pro krajského vítěze je milionová dotace. O další milion se bude Třeštice se 167 obyvateli ucházet v celorepublikovém kole soutěže, které bude vyhodnocené 17. září v Luhačovicích. Soutěž se letos koná po dvouleté pauze.

Dotaci zřejmě použijí na další zvelebování

Starosta Třeštice Martin Kodys ČTK řekl, že obec komisi předvedla všechno, co se během roku v obci děje. "Ukázali jsme jim takový rok na vsi," řekl Kodys. V malé obci, která ročně hospodaří s rozpočtem asi 3,5 milionu korun, působí dobrovolní hasiči a myslivecký spolek. Dvakrát v týdnu do ní zajíždí pojízdná prodejna, jednou týdně i masna.

Na co obec výhru využije, ještě podle Kodyse není rozhodnuto. Mohlo by to být třeba na další část opravy kulturního domu.

Krajská porota tento týden hodnotila 15 přihlášených obcích. V Třeštici byla v úterý. "Při prezentaci byla většina lidí ze vsi, byly tam děti, včetně těch v kočárku, byli tam lidé v produktivním věku, spousta z nich, jsou to desítky, si na to vzala dovolenou. A zapojili se i senioři, včetně nejstaršího občana obce, kterému zrovna v ten den bylo 87 let," řekl Kodys.

Soutěž vesnice roku má několik kategorií. Oceňuje se mimo jiné společenský život nebo činnost s mládeží. Slavnostní předání všech titulů by mělo být podle náměstkyně hejtmana Vysočiny Hany Hajnové (Piráti) začátkem srpna ve vítězné obci.

V Třeštici to žije

U Třeštice komise pozitivně hodnotila její dlouhodobý rozvoj a bohatý spolkový a kulturní život. "Život v obcích na Vysočině není jen o tom, že se zde dobře žije, ale i o tom, co jsou lidé ochotní pro atmosféru udělat navíc, jak se staví k obnově i uchovávání tradic,“ řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Do soutěže se letos v České republice přihlásilo 175 obcí. Krajské vítěze bude hodnotit další komise v srpnu.

Zdroj: čtk, foto: Vladimír Jon, Michaela Šedová