09. ledna 2023
2 minuty čtení

Třebíč upraví pravidla participativního rozpočtu, dostává málo návrhů

Třebíč připravuje změny pravidel participativního rozpočtu. Podle starosty města Pavla Pacala (Pro Třebíč) mají zajistit podávání většího počtu návrhů, loni občané navrhli jediné zlepšení ve městě. Zároveň se bude participativní rozpočet věnovat jen menším úpravám v hodnotě do 500 000 korun, které nebudou potřebovat rozsáhlou projektovou přípravu.

"Pravidla jsou upravena tak, aby byl participativní rozpočet jednodušší, srozumitelnější pro občany, aby viděli na konec tunelu toho procesu," řekl Pacal. Navrhovaná pravidla ještě musejí schválit městští zastupitelé. Podle Pacala přicházely dřív návrhy, které bylo těžké realizovat v krátké době, často byly také s podhodnocenými náklady.

S novými pravidly už nebude nutné předkládané návrhy podporovat získanými podpisy občanů. Pro zaslání námětů bude sloužit jednotný formulář. Prostřednictvím něj bude moci veřejnost navrhovat i dražší úpravy, které po odborném zhodnocení bude moct město zařadit přímo do svého rozpočtu.

Na participativní rozpočet uvolňuje Třebíč s asi 35 000 obyvatel ročně 3,5 milionu korun. Se stejnou sumou počítá podle Pacala i pro letošní rok, celkový rozpočet roku 2023 ale Třebíč ještě schválený nemá.

Loni byl v participativním rozpočtu podaný jediný návrh. Podle mluvčí radnice Irini Martakidisové se týkal úpravy venkovního tanečního parketu v Libušině údolí a schodiště a opěrné zdi u něj. Práce budou provedené letos. Parket ale nebude zastřešený, jak původně návrh požadoval.

Třebíč participativní rozpočet zavedla v roce 2019. Možnost podílet se na úpravách města dostává veřejnost i v jiných městech na Vysočině. Funguje v Náměšti nad Oslavou, Jemnici nebo Žďáru nad Sázavou, kde na něj naposledy vyčlenili 600.000 korun. Podle informací žďárské radnice zatím není rozhodnuté, v jaké podobě bude město s participativním rozpočtem pokračovat. Letos bude pracovat na návrzích vybraných loni.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová