18. dubna 2023
2 minuty čtení

Třebíč nechá zmapovat, v jakém stavu má veřejné osvětlení

Do konce roku bude mít Třebíč k dispozici generel veřejného osvětlení a světelnou studii. Zaplatí za to asi 850 000 korun. Dokument bude sloužit pro optimální plánování modernizace osvětlení ulic. Na jeho základě chce město také žádat dotace na výměnu osvětlení. Zatím má vyměněných asi 40 procent z 5000 sloupů veřejného osvětlení, uvedl starosta města Pavel Pacal (Pro Třebíč).

Generel mapuje stav sloupů a svítidel

Generel má zmapovat, v jakém stavu jsou sloupy a svítidla veřejného osvětlení a za jaké je optimálně vyměnit. Měl by řešit i to, jaké barevné spektrum by měla svítidla vydávat vzhledem k nákladům na jejich provoz i k působení na okolí. Zároveň určí etapy, po které se bude veřejné osvětlení ve městě vyměňovat.

Výměny mají postupně přinést úsporu elektrické energie. Šetřit tak, že by ulice či jejich části nebyly osvětlené, ale město nechce. "Smyslem není redukce svítidel, ale výměna méně fungujících za plně funkční," řekl Pacal.

Podle dřívějšího vyjádření radnice jsou roční náklady na veřejné osvětlení v Třebíči s přibližně 34 000 obyvateli asi pět milionů korun.

Zdroj: čtk
Foto: Ivona Kavalierová, Třebíč 2022